niedziela, 6 listopada 2011

Pomocna dłoń/w budowie

W dziale tym będą zamieszczane pytania, które otrzymuję od Was i będą na nie udzielał odpowiedzi. Pierwsze i najczęściej zadawane pytanie:

1. Jak mocować naturalne maskowanie ?

Istnieją dwa sposoby mocowania naturalnego farszu do ghillie suit. Pierwszy z nich to:

A-wpinanie trawy - sposób ten jest prosty i szybki, jeżeli chcemy w ciągu 10 minut pokryć cały GS naturalnym farszem. Rwiemy sporę kępy trawy, łamiemy na pół i mocno wciskamy w oczka siatki. Pomimo że sposób jest szybki, to trawa dość szybko wyskakuje z pomiędzy oczek. Metoda ta wymaga praktyki ( dokładnie chodzi o to by sporą kępę trawy ciasno upychać pomiędzy oczka i dość głęboko.

B-przywiązywanie-sposób ten jest bardziej czasochłonny, ale skuteczniejszy. Pan Rafał Kubiński opisuje go w książce "Snajper-ukryta broń dowódców" i pisze by niewielki kępy trawy po prostu przywiązywać na jeden supeł. Ja jednak polecam by te niewielki kępy przywiązywać tak by pierwszy supeł był mocniejszy, drugi już nieco słabszy. Dzięki temu naturalny farsz długo siedzi na siatce, a wyciągnięcie go polega tylko na szarpnięciu kęp trawy. Zdjęcie poniżej:Wpinanie, wiązanie naturalnego farszu odnosi się do strojów mających farsz sznurkowy (juta, len, rafia)

2. Jak konserwować ghillie suit ?

Ghillie suit z farszem jutowym, lnianym, rafią nie należy:

-prasować,
-przechowywać w szafce z ciuchami w domu,
-prać w detergentach, jedynie co to opłukać wodą z węza ogrodowego jeżeli np. zapach jego jest niewłaściwy (przykład z bloga: był moczony w wodzie gdzie było trochę zdechłych ryb, przez co zapach ryb został na GS-ie), czy kolor juty jest zbyt ciemny
-przechowywać go ugniecionego, zrolowanego

Ghillie suit z farszem należy:

-rozłożyć, zawiesić
-wietrzyć czasem w cieniu
-można raz w roku zmoczyć w stojącym oczku wodnym
-uzupełniać sztucznym farszem np. luki, lub bardziej urozmaicać np. pakami z lnu, innym materiałem
-suszyć

3. Camelback pod ghillie.

Kolega stosowa tą metodę czołgając się po 2-3 godzinach nie w gorącym słońcu i stwierdził:

- camelback utrudnia oddychanie pleców przez to uczucie gorąca jest bardziej odczuwalne
- woda jest nieprzyjemnie ciepła
- woda po nagrzaniu promienaimi dodatkowo grzała plecy.

Osobiście uważam że wodę lepiej mieć w sztywnym pojemniku (manierka) w kieszeni gdzieś z boku i pić tylko wtedy, gdy Nasz ruch wogóle jest niezauważalny (cień, noc, złe warunki pogodowe, itp.)

4. Juta ? A może coś innego ?

Częste zadawane pytanie. Z pośród:

- juty
- lnu (sznurek)
- konopi (sznurek)
- rafii

Jest łatwo dostępna, tania (w przeciwieństwie do pozostałych), nie szeleści (tak jak rafia), bardzo łatwo się ją barwi, po kilkukrotnym użytkowaniu bardzo trudno ją odróżnić on naturalnej trawy (nawet w kolorze zielonym).

Jeżeli zaś chodzi sztuczny farsz uzyskany np. z mundurów, też się spisuje, ale w innym terenie i nie jest tak podatny na przeróbkę jak juta.

5. Wyposażenie pod Ghillie ?

Odpowiedź na pytanie OLO. Jest kilka metod przenoszenia szpeju.

1. Narzuta na umundurowanie (stosują sw bundeswehry)
2. Kurtka/Kombinezon jako baza gs-a bardzo obszerna, na której są naszyte od przodu, pod pachami suwaki dla lepszego dostępu do kamizelki pod spodem.
3. Rozmieszczenie szpeju po całym gs-ie. Gs z masą naszytych kieszeni, wewnętrznych jak i zewnętrznych. 6. Mocowanie siatki do bazy za pomocą kleju na gorąco.
Pomysł (od jednego z czytelników) ciekawy, z pozoru szybszy i wygodniejszy. Niestety siatkę łączoną do bazy za pomocą kleju można oderwać używając minimum siły jednym palcem. Nie polecam.

42 komentarze:

 1. ja mam pytanie, jestem nowy i zastanawiam się nad tym jakiej siatki używać i czy nie lepiej od trawy użyć wełny >>> ???

  OdpowiedzUsuń
 2. Siatka niemal każda (wojskoe, przeciwptakom w 1 części masz odp.
  ) z oczkiem 4x4cm 5x5cm-najlepiej. Wełna zamiast juty ?? Czemu nie z tym że wełna jest droższa od juty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marian po ile chodzi taka rafia (czy jest droższa od juty ) @?????@

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo że rafii (naturalnej bądź sztucznej) potzeba mniej do zrobienia GS-a to cena za naturalną wynosi około 35zł za 1 kg, sztuczna jest nieco tańsza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyciąłem z 3 DUŻYCH ( naprawdę dużych ;P ) worków jutowych czworokąty w rozmiarach nie spadających poniżej 20/25 cm. Takich czworokątów posiadam 55. Czy to wystarczy do GS? Zamieszczam zdjęcie jak to wygląda w realiach.
  http://imageshack.us/photo/my-images/43/20120401230227.jpg/

  OdpowiedzUsuń
 6. Zakładając że GS jest jednostronny, a mocować nitki juty będziesz po jednym węzle na odcinku siatki o oczku 4x4cm, 5X5 cm to starczy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Proponujesz bym nacią ich więcej? : P Owszem GS będzie jednostronny lecz chcę by ta strona maskująca była bez prześwitów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Spokojnie prześwity nawet jak bedą minimalne to nic się nie dzieje. Nie zaplataj za dużo juty - to też demaskuje, pamiętaj o farszu naturalnym, on w większości maskuje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejne pytanie brzmi, choć wiem że zostało już tu zadane lecz nie mogę znaleźć odpowiedzi to: Czy jutę można wpierw porozdzielać na nitki a później zabarwić czy trzeba te kawałki materiałów całe wrzucać do garnka?

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, ostatnio zacząłem myśleć nad zrobieniem ghillie ale troche inaczej jak radzisz. Widząc że masz na ten temat pojęcie mam pytanie czy zamiast pojedynczo zaplatać nitki można zrobić coś w stylu http://www.ghilliesuitclothing.com/images/camosystemsjackalghilliesuit.jpg tego i czy sprawdza się w terenie, pomysł mam taki że paski zrobie z starego flectarna bądź DPMu. Jak myślisz zda egazmin?

  OdpowiedzUsuń
 11. Odp. Mamlot - możnma porozdzielać nitki i wrzucić do garnka, dobrze przy tym jest pęk nitek związać na środku

  Odp. anonimowy - pomysł sprawdzi się pod warunkiem że znajdziesz odpowiedni teren pod tego typu GS, poszperaj na blogu za pierwszymi GS-ami sam zobaczysz.

  OdpowiedzUsuń
 12. Marian, prosiłbym cię o zamieszczenie małej pomocy z mojej strony w dziale tworzenia ghillie suit. Zauważyłem, że przy rozplataniu pociętych czworokątów często juta się plącze gdy próbujemy wyciągnąć nitke juty. Zależy to od pozycji w jakiej trzymamy ręką czworokąt juty. Gdy trzymamy go za jedną krawędź a za drugą ciągniemy sznurek dochodzi do poplątania i to chwilowo komplikuje sprawę (żółta strzałka) lecz gdy złożymy czworokąt "prawie" w pół i pociągniemy nitkę to odchodzi jak po maśle (czerwona strzałka) Gdy złożymy ten czworokąt w pół możemy jednym pewnym ruchem ręki wyciągnąć nić juty.
  Zamieszczam zdjęcia. Sprecyzuj to jak będziesz chciał ;P zdjęcia dla Ciebie.
  http://imageshack.us/f/848/20120403203732.jpg/
  http://imageshack.us/f/21/20120403203840.jpg/

  OdpowiedzUsuń
 13. dzięki temu można zaoszczędzić wiele czasu ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję w wolnej chwili sprecyzuję to w przepisie. Widać kto uważnie czyta i znajduje takie babole.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam mam pytanie bo on naszył siatke na kombinezon czy można by ja było przykleić klejem na goraco moje gg 4136658 prosze o odpowiedzi

  OdpowiedzUsuń
 16. Powyższe pytanie przeniesione.

  Odp. niepraktykowałem, bardziej ufam niciom i maszynie niż klejeniu (chodź to szybsze). Sprawdzę z klejem na gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam... Ile metrów siatki potrzeba kupić na ghillie... mam na myśli obszycie pleców i tyłu spodni . Mam wzrost ok 180cm i gdzie taką siatke mogę kupić .. czekam na odpowiedź:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja zrobiłem z pasków juty ale strasznie się pruję

  OdpowiedzUsuń
 19. Na wzrost 180cm, siatka o wymiarach 2mx1,5m wystarczy.

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy 27 stycznia 2012 15:54

  Witam!
  Świetny blog P. Marianie!
  Pytanko, może troszkę infalntylne: gdzie "nosiciel" ghilla ma sobie wsadzić magazynki i resztę wyposażenia? Np 4-6 magazynków, mini-apteczkę i inny szpej? rozumiem, że np apteczkę, noż, mapę, gps to po kieszeniach, ale magazynki? No bo kamizelka taktyczna raczej odpada nie? Czy jakieś ładownice pod spodem?
  Pozdrawiam
  OLO

  Marian 28 lutego 2012 20:26

  Odpowiedźi na powyższe pytania (jak i kolejne) tylko w poście "Pomocna dłoń/w budowie". Zapraszam

  Mamlot 1 kwietnia 2012 12:52
  Poradnik super, będę korzystać i może za jakiś czas dodam coś od siebie chociaż w tym wypadku nie można nic dodać ani ująć... Perfekt poradnik !


  Anonimowy 8 maja 2012 19:55
  Ten ghille jest dość odbiegający od tego który używa się w wojsku. Pierwszy lepszy by cię zauważył, zbyt bardzo odbiega od otoczenia ale pomysł bardzo dobry.

  Marian 10 maja 2012 07:25
  No cóż, pierwszy GS z przed 3 lat. Każdy ręcznie robiony gs odbiega od innego ręcznie robionego. Generalnie dziś też on dobrze maskuje (kolor kombinezonu, kilkakrotnie moczona juta) możesz wieżyć bądź nie, dziś również dobrze maskuje.

  Anonimowy 8 października 2012 17:18
  I przepraszam ale jeszcze jedno pytanko :) Czy Cena 7.99 za metr kwadratowy to nie odrobinę za dużo? Pisał Pan że potrzeba 3x2m to się równa 6m2 a to z kolei 48 zł za samą siatkę. Miałbym możliwość otrzymania siatki za darmo ale niestety o oczku tylko 3x3 czy taka by wystarczyła? Czy jednak muszę liczyć się z takimi kosztami? A i jeszcze jedno. Czy lepiej samemu wyłuskać( czy jak to się tam nazywa ;) ) jutę czy można skorzystać z pomocy takiej juty jaką zaprezętował pan Mateusz Nowak? :)

  Anonimowy 9 października 2012 15:06
  A masz może jakieś namiary na kombinezony? Bo najtańszy używany DPM kombinezon znalazłem za 100 zł :( A jakie kolory bez maskowania nadaję się właśnie na ghillie?

  Anonimowy 14 października 2012 11:11
  Mam takie pytanie czy mundur musi być wywrócony na lewą stronę czy nie ?

  ja1 28 listopada 2012 21:54
  ja mam 1 pytanie czy
  jest różnica pomiędzy workiem jutowym a brezentem.


  Anonimowy 29 grudnia 2012 13:55
  Witam. Czy barwniki są niezbędne do dobrego zamaskowania? Czy są inne metody?

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy 23 lutego 2013 10:43
  Możesz kupic worki jutowe w castoramie. Ja tam kupowałem większośc składników. Siatkę zakupiłem w lokalnym sklepie wędkarskim.

  Katomix 18 czerwca 2013 19:39
  Cześć, znalazłem tą aukcję na allegro http://allegro.pl/kamuflaz-maskowanie-ghillie-suit-anti-fire-m-l-i3302538085.html żeby uzyskać taki dobry kolor można użyć farby w spreju a potem wrzucić do oczka?

  Anonimowy 13 lipca 2013 11:51
  Na broń polecam kupić zieloną arafatkę i założyć na lufe i lunete.Koszt nowej np.z targu to mniejwięcej 9 zł a z ciucholandu 4 zł.

  Anonimowy 13 lipca 2013 15:27
  Siema chciałem się zapytać skąd mogę wzionsc kombinezon czy mundur bo chce sobie zrobić strój snajperski :P, wiem w lumpach może być ale gdy ostatnio sprawdzam nic takiego niema ?

  OdpowiedzUsuń
 22. Róznica między jutą a brezentem. Brezent jest ciasno tkany, służył kiedyś do szycia plecaków jak dziś Cordura. Warto używać go np. do wiązania na GS-ie imitacji liśc. Proszę poszukać w galerii na blogu.

  Munduru nie trzeba wywracać na drugą stronę.

  Można użyć nauralnych barwników np. trawa, łuski cebuli, kora dębu, łupiny urzechu włoskiego itp.

  Barwniki nie są niezbędne przy maskowaniu.

  Ostanio przeglądając allegro zauważyłem spory wybór w dobrej cenie.

  Gdzie kombinezon ? Proponuję allegro, szmateksy, a nawet giełdy większa obok mnie w Sandomierzu.

  OdpowiedzUsuń
 23. Anonimowy19 stycznia 2014 16:28

  Lepiej kupić czy zrobić samemu?

  ODP: Sam zdecyduj. Recznie robiony jest czasochłonny, mający zawsze trochę niedociągnięć, ale daje dużo satysfakcji (pamiętam swój pierwszy). Kupny (zależy też gdzie) jest drogi i zrobiony z głową (zależy też przez kogo), ale solidny.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mam pytanie a pro po barwienia juty w jakich proporcjach zabarwic mam jutę np:
  50% na zielono ,20% na brązowa itp.

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam Panie Marianie, ale bez słodzenia... (świetny blog!) Ile pętelek nici juty muszę wiązać na jedno oczko siatki 4/4cm, JEST TO SIATKA GLON Z WYPEŁNIACZEM MASKUJACYM i co ile na takiej siatce rozwieszac sztuczny farsz :) Pozdrawiam Piotrek

  OdpowiedzUsuń
 26. 3-4 cztery by mieć w gęsty farsz.

  OdpowiedzUsuń
 27. Dziękuje :) aa i jeszcze jedno pytanko. Będę robił ghillie ze sznurków jutowych, jakiej długości mają one miec przywiązane, średnio, 20cm, 15cm, 30cm? :3

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam, mam pytanie odnośnie wyboru siatki - czy taka siatka przeciw ptakom będzie dobra: http://allegro.pl/siatka-przeciw-ptakom-na-ptaki-4x5m-zielona-i4271191217.html ? Mam dość chudy portfel dlatego więc szukam jakiś tańszych zamienników ''polskiego glona". Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. Piotrek - odsyłam do poradnika.
  Miki, wydaje mi się trochę za cienka, ja poprosił bym o próbkę.

  OdpowiedzUsuń
 30. Dzięki za odpowiedź ;) Mam prośbę, jeśli oczywiście znalazłbyś chęci i czas- a mianowicie czy mógłbyś podać np. link do siatki (allegro czy cuś), która była by w miarę niedroga oraz dobra do ghilie? ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. U niego kupowałem siatkę. Sprawdź na allegro: www_aqua-day_pl
  Dość tanio ma.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jakiego kombinezonu ty użyłeś, Brytyjski czy Holenderski ? Dlaczego nie typowe moro tylko akurat oliwka ? http://www.uscamo.pl/product-pol-36-Kombinezon-Wojskowy-Czolgisty-Taktyczny-Flecktarn-Bundeswehr-Paintball-ASG.html

  Czy pod kombinezonem nosimy coś jeszcze? Np bluzę moro i spodnie ? Czy tylko koszulkę i na to kombinezon ?

  OdpowiedzUsuń
 33. To był holender, oliwka wg mnie bardziej uniwersalna niż inne moro-oliwka, lepiej się wpasowuje od soczystej zieleni, po trawę suchą, moro już niekoniecznie. Pod kombinezon, to zależy jaką porę roku działasz, jaki teren, ...

  OdpowiedzUsuń
 34. Jakich nici użyć do przyszycia siatki ?

  OdpowiedzUsuń
 35. Grubości 60 uważam za minimum.

  OdpowiedzUsuń
 36. Ile trzeba moczyć sznurki w gorącym barwniku by się odpowiednio zabarwiły na stałe ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 20 min to minimum, ale dodatkowo potrzebna jest TU sól

   Usuń
  2. Ile soli trzeba wsypać do wody ?

   Usuń
 37. Po kąpieli w barwniku wyżymamy barwnik czy tylko suszymy a to ma ściekać ?

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam, szybkie pytanko, o ile można dalej liczyć na odpowiedź; po pierwszej nieudanej próbie (szal snajperski jako baza,zbyt ciężki, trudności z mocowaniem farszu + zły dobór kolorów) robię od podstaw pelerynę zwiadowcy. Chodzi mi o coś w tym stylu http://www.sc-ghillie.pl/index.php?action=view&pid=1
  Prostokątna siatka, 90cm x 150cm, do krótszego boku przyszywam klamrę fastex na rogi aby uzyskać kaptur. Na wysokości ramion doszywam dwa rękawy mniej więcej do połowy przedramienia, "otwarte" od strony wewnętrznej (dostęp do kieszeni) z ściągaczem na końcu. Jako że ma to być sama narzutka, (przeznaczona dla zwykłego żołnierza zwiadowcy-szperacza, lekka piechota) potrzebuję zwykłej siatki (jak w wojskowej), nie plastykowej-rozciągliwej jak te ochronne z allegro. Ponieważ nie mam pod spodem munduru bazowego istotny jest dla mnie kolor i rozmiar oczek, boje się że 6x6cm jak tutaj http://allegro.pl/siatka-siec-na-bramki-wys-300cm-oko-6x6cm-i5650943280.html to za dużo, a nie mogę znaleźć tego typu zwykłej siatki w kolorach ziemi z oczkami rzędu 3x3. Ma ktoś jakieś źródło?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 39. Można zamiast kombinezonu wojskowego wykorzystać lakierniczy (oczywiście pofarbowany)?

  OdpowiedzUsuń