poniedziałek, 6 lipca 2009

JAK ZROBIĆ GHILLIE SUIT część 2/2

UZUPEŁNIENIE

1."Zamiast robienia dwóch dużych otworów na plecach kombinezonu, można zrobić wyciąć kilkanaście mniejszych o kształcie przypominającym okręgi". Zdanie to jest błędne. Takiego czegoś nie powinniśmy robić!

Dlaczego? Powód jest prosty. Robactwo bezpośrednio nie wejdzie Ci pod kombinezon, ale za to trudno będzie je potem wyciągnąć/wytrzepać jeżeli wejdzie w jedną z wielu dziur.Lepszym rozwiązaniem, nieco czasochłonnym jest po prostu wycięcie 1-2 dużych otworów na plecach i dokładne naszycie na ten otwór drobnej siatki. Powód jest prosty-żadnego robactwa pod maskałatem=większy komfort. Prawidłowe zdjęcie poniżej2.Gdy mamy problem z dostaniem kapelusza, możemy do tego wykorzystać kaszkietkę każdego koloru, po wcześniejszym przefarbowaniu jej na odpowiedni kolor (np. odcień zieleni, brązu, żółci itp.)

3.Przy przyszywaniu siatki, warto włożyć w kaszkiet/kapelusz np. zwinięte ciuchy w kłębek, tak by kształtem przypominała głowę. Naszywając siatkę na kapelusz, dajmy jej trochę luzu, tak by później można było swobodnie włożyć naturalne maskowanie. Warto zrobić sobie na buty prowizoryczne duże skarpety.

4.Podczas ćwiczeń leżąc w niskiej trawie okazywało się, że moje wypastowane buty były bardzo widoczne wśród odcieni żółci (przykładowy filmik poniżej). Do rozwiązania tego problemu proponuję zrobienie sobie dużych skarpet na buty. Do zrobienia tych skarpet dobre są ogólnodostępne oliwkowe z mocnej bawełny koszulki BW sprzedawane po 5zł, lub dodawane do rzeczy które kupujemy np. na allegro, lub inna mocna koszulka zakupiona na ciuchlandzie. Poniżej filmik:Filmik ten był kręcony (05.06.2008r.) świeżo po zrobieniu kombinezonu. Widać tu kilka mankamentów: jasna część od kolan w dół, buty rzucające się z daleka, i ogólny zbyt jasny kolor kombinezonu. Poniżej przykład jak takie "skarpety" mogą wyglądać:Skarpety takie można zrobić z koszulki bawełnianej, gumki i ściągacza plastikowego np. z starej kurtki:Istotną zaletą tego typu "skarpet" to rozmazanie podeszwy buta na piasku czy innym podłożu, które może zdemaskować.

5.Jeżeli działanie snajpera, pary snajperskiej trwa więcej jak jeden dzień, warto zrobić sobie narzutkę na plecak typu PW50 czy PT75. Robi się ją podobnie jak na kombinezon czyli: wycinamy siatkę o wymiarach mniej więcej 80x70cm pamiętając by wyciąć ją tak by zostały dwa małe kawałki, które przykryją szelki od plecaka i dodajemy jutę i inne skrawki materiału np. brezent. Narzutka na poniższym zdjęciu jest tak duża, że przykrywa cały plecak 20 jak i 75 litrowy.a tak wygląda to w terenie (plecak PS20 przykryty narzutką)6.BARDZO ważne jest aby kombinezon, i resztę stroju maskującego zanurzyć chodź raz w brudnej, stojącej wodzie. Po wyschnięciu kombinezon uzyskuje:
-farsz ma pożądany nieco ciemniejszy zmatowiały kolor
-farsz staje się bardziej pofałdowany i powyginany we wszystkie strony,dzięki temu bardziej przypomina naturalną trawę
-nitki juty tracą nieco zygzakowaty kształt
-ma również intensywny zapach lasu, przez co wg. mnie niema potrzeby farbowania kombinezonu barwnikami. Poniżej zdjęcie porównawcze.Pamiętajmy! Jeżeli chcemy zamoczyć np: kombinezon czy narzutkę ponownie, zanurzajmy również resztę stroju maskującego (w tym maskowanie na broń),dlaczego? Jeżeli tego nie zrobimy, część kompletu maskującego będzie się w terenie wyróżniać innym odcieniem, do czego nie możemy dopuścić.

7.Podczas przyszywania siatki do kombinezonu, warto zwłaszcza na brzegach użyć mocniejszego sznurka np. dratwy.

8.Również podczas działań strzelca wyborowego, lepiej jest używać toporniejszych, mocniejszych butów typu: buty standardowe wojsk niemieckich, opinacze lub skoczki.
Buty typu Gromy, czy Magnumy są butami zbyt delikatnymi do tego typu działań.

9.Jeżeli działamy w warunkach gdy ciągle pada deszcz, jest zimno możemy spokojnie pod kombinezon włożyć ubranie typu goretex,(mimo że goretex czy podróbki szeleszczą, włożone pod kombinezon-nie wydają żadnego hałasu, nawet w działaniach nocnych!) czy dodatkowe warstwy odzieży chroniącej przed zimnem.10.Do zamaskowania dłoni proponuję rękawiczki nomexowe (są wyprzedawane z niemieckiej armii, cena ich waha się w granicach 20 zł). Alternatywą są zwykłe cienkie, bawełniane rękawiczki z bazaru. Co niektórzy proponują rękawiczki również maskować i naszywać na nią siatkę+farsz, osobiście nie uważam tego za konieczność.Cienkie, oliwkowe rękawiczki polarowe są o niebo lepsze i uniwersalne od bawełnianych czy nomeksowych, można w nich działać zarówno w lato jak i w wczesną wiosnę czy późną jesień.

Wystarczy na obie rękawiczki, z jednej strony naszyć kawałek siatki...... a następie dodać trochę sztucznego farszu.Zmoczyć w brudnej wodzie i suszyć przez dwa dni zawinięte w kłębek. Poniżej efekt końcowy.11.Działając w dzień bezchmurny, gdy leżycie w niskiej trawie, to co może zdradzić waszą pozycję to własny cień. Zdjęcie poniżej pokazuje przykład.Jeżeli już sytuacja zmusza Was do działania na terenie otwartym, w miejscu nasłonecznionym, pamiętajcie o starannym ukryciu cienia.12. Jak zrobić kaptur?

Przy robieniu kaptura przyda Ci się:
- kawałek cienkiego materiału w kolorze najlepiej zielonym o wymiarach48X56cm (lub koszulka BW, która ułatwi pracę )
-gumka płaska długości około 60cm
-skuwka
-dwa stopery

1. Materiał przeznaczony na kaptur o minimalnych wymiarach 48X56cm złóż na pół, tak by dłuższy bok po złożeniu miał 28cm długości. Jeżeli korzystasz z koszulki, interesuję Cię jej dolna część.

2. Z wspólnego kąta, dłuższego boku odmierz i zaznacz sobie odcinek 15cm, a z krótszego boku (wspólnego kąta) odmierz i zaznacz odcinek o długości 16cm.3. Następnie z jednego do drugiego punktu poprowadź w miarę równy łuk koła.4. Wytnij kaptur w miejscu zaznaczonym czerwoną linią.5. Górną część kaptura (łuk) musisz zszyć.

6. Następnie przyszyj kaptur do bluzy/kombinezonu np. na kołnierzu.7. Wytnij otwory na uszy w kapturze, tak by uszy mogły swobodnie przez nie przechodzić.8. Następnie przy pomocy skuwki i gumki zrobisz sobie ściągacz (w tym przypadku dolna część koszulki jest przydatna, gdyż u jej dołu jest krawędź dzięki której możemy przeciągnąć gumkę bez dodatkowego jej szycia. Jeżeli nie masz takiego kołnierza, musisz go podwinąć i zszyć). Skuwką przebijasz gumkę i powoli przeciągasz w kołnierzu aż gumka przejdzie na drugą stronę.9. Na obu końcach gumki zakładasz stopery, a na końcach gumki robisz guzły.10. Do kaptura musisz jeszcze zrobić maskowanie na twarz. Do tego przyda Ci się kawałek siatkowego materiału do którego potem przyszywasz siatkę.Kaptur jest już właściwie gotowy, teraz wystarczy do siatki przywiązywać sztuczny farsz.

11. Podczas działań pary snajperskiej, okazywało się że luneta broni wyborowej czy inne urządzenie do obserwacji odbija promienie słoneczne, przez co znacznie łatwiej parę tą wykryć.Prostą metodą na znaczne zmniejszenie odbijanego światła od przyrządów obserwacyjno-celowniczych (luneta karabinu wyborowego, lornetka, itp.), jest nałożenie naciągniętej rajstopy na szkło.Dzięki temu zabiegowi, samo szkło znacznie mniej odbija refleksów świetlnych, a obserwacja przez takie szkło nie jest utrudniona.

Poniżej filmik, który był kręcony 06.12.2008r. Wykonałem w tym kombinezonie pierwsze zmiany: zanurzyłem kombinezon w brudnej wodzie, dodałem trochę nitek koloru kaszmirowego, brązowego, wymieniłem nakrycie głowy z podartego kapelusza na kaszkietkę. Ale jest kilka widocznych mankamentów: maskowanie na broń jest zbyt jasne (nie było zanurzane w brudnej wodzie), na głowie występuje jest nieco za dużo maskowania, dolna część nóg od kolan w dól ma zbyt mało naturalnych elementów maskujących.13. MASKOWANIE BRONI, metoda długotrwała

Materiały potrzebne przy pracy:
-farsz w zalezności od potrzeb. W tym przypadku są to nitki juty w różnych kolorach i kawałki brezentu w kolorze zielonym i piaskowym
-siatka o wymiarach min. 1,4m X 0,6m
-czarny marker z okrągłą końcówka
-minimum 3 metry sznurka w kolorze zielonym, oliwkowym w ostateczności czarnym
-zatrzaski minimum 4
-materiał lub kilka kawałków materiałów, kolor w zależności od potrzeb.
-nożyczki, żyletka, igła, nici

1. Na przygotowanym wcześniej sporym kawałku materiału (jeden kawałek lub kilka wcześniej połączonych ze sobą), połóż broń/atrapę broni na jego środku. Jest to ważne, dlatego że połączenie maskowania broni będzie znajdowało się u jej dołu i będzie maskować broń od góry, po obu bokach i dolną część broni/atrapy.

Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie maskowania broni z bluzy z długim rękawem czy nogawki od spodni. W moim przypadku jest to bluza BW, jeżeli takiej bluzy lub nogawki nie mamy, warto rozejżeć się za materiałem wytrzymałym o kolorze zbliżonym do oliwki, czy zgniłej zieleni w sklepach z odzieżą używaną, gdzie cena nieraz za jedną sztukę wynosi 1zł. Warto wówczas zakupić 2-3 sztuki odzieży w kolorze nam odpowiadającym. Następnie należy oddzież rozciąć w taki sposób, by uzyskać jak największą powierzchnię materiału i połączyć ze sobą.

2. Przy pomocy mazaka zrób nieco większy obrys broni zaczynając od lufy, a kończąc na kolbie, na wcześniej przygotowanym materiale z jednej sztuki materiału lub połączonym kilka.

3. Wytnij narzutkę na broń/atrapę broni.4. Kolejnym krokiem jest naszycie siatki, zaczynając od lufy, a kończąc na kolbie.

5. Po naszyciu siatki, na całej gługości makowania na krawędziach maskowania przywiąż luźno odcinki sznurka i załóż zatrzaski. Sznurek będzie trzymać maskowanie broni, a zatrzaski dodatkowo sprawią, że maskowanie nie będzie "latać" na broni.Jako że jest to przepis na uniwersalne maskowanie broni, będzie z pewnością potrzeba wycięcia tu i uwdzie dodatkowych otworów. Jest to już indywidualna sprawa i samemu nalezy zdecydować gdzie i jaki otwór należy wyciąć.

Jeżeli zaś chodzi o maskowanie celowników, uważam że należy robić je jako osobna częśc maskowania broni. Przy wykonywaniu maskowania na celownik można użyć powyższego przepisu, a na koniec naszyć kawałek rajstopy na celownik.

42 komentarze:

 1. bardzo dobre wykonanie no i opis :D 5 xD mam pytanie czy można użyć farby w spray do juty i materiałów ?? i jaka najlepiej siatkę użyć by się nie rozwalała ?? HELP

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam
  Ja nie używałem sprayu przy robieniu kombinezonu, był mi zbędny, chociaż wiem że niektóre osoby przy zakańczaniu poprawiają sobie swój maskałat. Odnośnie siatki, najlepszą wg. mnie jest siatka zrobiona z mocnego materiału, którego nie trzeba wzmacniać przy końcach. Dobrym przykładem jest Nasz polski GLON, tylko pozbawiona środka maskującego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam ! Super poradnik, mógłbyś dodać jakiś osobny poradnik jak zamaskować dobrze broń ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  Tak, poradnik o zrobieniu maskowania na broń będzie. Jednak proszę uzbroić się w cierpliwość, poradnik pojawi się na blogu w miesiącu czerwiec.

  OdpowiedzUsuń
 5. ile tak mniej więcej kosztują rzeczy na wykonanie takiego ghilla

  OdpowiedzUsuń
 6. Od 50zł do 120zł. Gdzieś w komentarzach pod postami jedna z osób o tym pisała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam !

  Czy w przypadku kiedy mam jutę zafarbowaną na kolor zielony to czy po zakopaniu lub zanurzeniu w oczku wodnym efekt będzie równie dobry ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Zanurzenie juty w oczku wodnym lub zakopanie w ziemi powoduje że: juta nieco pęcznieje przez co nabiera objętości i traci "zygzakowaty" kształt, nierówno się układa (pkt.6 zdjęcie niżej), matowieje przez co kolor nie jest zbyt intensywny. Musisz wiedzieć że efekt i po zanurzeniu i po zakopaniu środka maskującego będzie inny. Jeżeli obawiasz się że juta nieco utraci na swoim kolorze, zacznij może od mniej inwazyjnego zabiegu, wystaw ją na 1 dzień na balkon (aktualnie pada deszcz) i wysusz np. w piwnicy, garażu. Po wysuszeniu zaobserwujesz i zdecydujesz co robić dalej. Jeżeli jakieś masz pytania, pisz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dajmy na to że chciałbym zakopać na kilka dni ghillie w ziemi, to lepiej jest zakopać w ziemi ogródkowej czy iść z tym do lasu ?

  OdpowiedzUsuń
 10. Im gleba jest ciemniejsza to GS czy inny środek maskujący takim kolorem, zapachem nasiąknie. Jednak i ścółka leśna (o ile nie dokopiesz się do piasku) jest dobrym wyborem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czesc

  Mam pytanie czy ty mogl bys zrobic GS na zamowienie ??
  Jak cos prosze o kontakt gg 13735381

  PS: Jakie to byly by koszta

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam. Mam pytanie czy zamiast robić maskowanie na broń można użyć taśmy maskującej kolor oliv i poprzywiązywać kawałki materiału. ciekawi mnie czy taki sposób bedzie wystarczającą maskował broń?

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam. Tak można i w taki sposób maskować broń, jednak uważam, że te doczepiane mogą się "ślizgać" po (atrapie) broni.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam Panie Marianie:-]
  Naprawde ciekawy blog!
  I mam jedno pytanie...
  Czy taki kombinezon sprawdzi sie?
  http://allegro.pl/kombinezon-roboczy-wojskowy-190-108-i1634256948.html#gallery

  OdpowiedzUsuń
 15. A czy Wg. Pana taka siatka sie nada?
  http://www.agrowist.pl/?p=productsMore&iProduct=32&sName=p.-ptakom--zylka-4x5-m

  Bo co prawda mam polskie glony, ale jest strasznie podarte;/

  OdpowiedzUsuń
 16. Siatka z linka może jednak radził bym znaleść coś tańszego.

  OdpowiedzUsuń
 17. Już zszyłem siatke glony:-]
  W piątek wybiore sie do szmatexu po jakiś kombinezon i szmatki do wzmocnienia:-]

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam
  Mam 178cm wzrostu i 95 w klacie mógłby Pan oszacować ile musze użyć worków>>?
  I ile z nich farbować na dany kolor..:P
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. W szmateksie na wzmocnienia stara się wybierać materiał typu grubszy jeans ze spodni, lub coś zblizonego grubością. Jeżeli załozymy że: juta będzie miała długość od 20- 30cm i będzie to umiarkowana gęstość, to 3 duże worki po kawie (odsyłam do 1 części poradnika) wystarczą. arbowanie zależy od tego w jakim terenie używał będziesz GS-a i w jakiej porze roku.

  OdpowiedzUsuń
 20. Chciałem zrobić uniwersalny GS na lato-wiosne:-]

  OdpowiedzUsuń
 21. Więc tak..
  Kupilem barwniki po 2 torebki z khaki brązu i żółtego:-]
  Teraz tylko nie wiem jak rozdzielić to pomiędzy workami...
  mam 4 myśle, że wystarczy:-]
  Zgóry dziękuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. "Uniwersalny GS", niektóre osoby potrafią nie farbować wcale juty i używać GS przez wiosnę i lato. Jednoznacznej odpowiedźi Ci nie podam, to zależy od Ciebie i terenu w jakim będziesz działać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Postanowiłem, że pofarbuje 2 worki z 4 na khaki 1 zostanie niepofarbowany a po połowie na brązowy i żółty:-]

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam to jescze raz ja...
  Pofarbowałem dwa worki na khaki, rozplotłem je i na próbe poprzywiązywałem do jednej nogawki i wyszło całkiem fajnie...
  Teraz mam zgwozdke, czy reszte też farbować na khaki czy pozostać przy wtórnym pomyśle...

  OdpowiedzUsuń
 25. http://imageshack.us/f/638/ghillie.jpg/

  Co Pan o tym myśli?

  OdpowiedzUsuń
 26. Jeżeli GS ma być uniwersalny to proponował bym wymieszać tego koloru khaki z jutą niefarbowaną. Jak zauważyłem używasz dość długiej juty, by GS nie był nieprzyjemnie ciężki możesz do jednego pęka przywiązywaej juty dawać 4-5 nitek, nie więcej. Zbyt duża ilość farszu (naturalnego jak i sztucznego) może powodować że będziesz widoczny np. jako mała górka na łące.

  OdpowiedzUsuń
 27. Czyli teraz powpinać w khaki farsz farsz z niefarbowanej juty, czy już tak zostawić i zacząć dodawać niefarbowanej od tego momentu?

  OdpowiedzUsuń
 28. Jak uniwersalny, to dodaj trochę khaki.

  OdpowiedzUsuń
 29. Generalnie cała juta jaka jest na ghillie jet w kolorze khaki:-]

  OdpowiedzUsuń
 30. Witam! Mam mały dylemat. A więc: czy zamiast zamaczać całego Gs-a można zamoczyć same pojedyncze, lub powiązane 4-5 włókien, z/lub bez siatki? Chodzi o to że strój potrzebny jest do kręcenia filmów. Z góry dziękuję za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 31. Można, jednak wygodniej i nieco szybciej będzie nawiązać wpierw jutę na siatkę a potem ją zmoczyć. Nie pogubisz nitek to raz, dwa rozwieszona mokra siatka wyschnie szybciej niż pozwiązywane nitki.

  OdpowiedzUsuń
 32. witam mam małe pytanko :) Jakiej grubości ma być juta? Tzn jak wiadomo juta pęcznieje w wodzie i nawet jak wyshnie pozostaje grubsza nawet 2.5 raza niż na początku. Więc jaką grubość powinna mieć pojedyńcza nitka z ktorej upleciono worek z ktorego to worka zrobimy nasz GS? Pytanie jest o tyle wazne ze gdy zamoczymy gs szkoda by zrobił się jak mop a nie trawa.

  OdpowiedzUsuń
 33. http://michalgil.pl/index.php?p133,sznurek-jutowy-pakowy-500g czy taki sznurek się nada? Jest pleciony z 5 nitek o gr 0.5mm łączna gr to 2.5mm jednak trzeba je rozpleść na 0.5mm nitki tylko czy nie będą za cienkie? I czy jest to w 100% juta bo zwykły sznurek pakowy się nie nadaje. Z góry dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 34. Proponuję test. Częśc sznurka jutowego(do pakowania) opleść siatkę. to samo zrobić z jutą z worka. Oba kawałki zanurzyć w wodzie, wysuszyć i sprawdzić w terenie.

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo ciekawy artykuł zawierający dużo ciekawych porad .
  Chętnie z nich skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 36. witam
  mam pewien dylemat dotyczący ghillie otóż właśnie postanowiłem że zrobię swojego pierwszego ghilli'e suit'a i moje pytanie brzmi
  Jeśli w otaczającym mnie lesie jak w każdym ściółka składa się głównie z zwiędłych liści a podszyt to krzewy i niskie drzewa to czy zrobić ghillie bardziej przypominające kupkę liści czy bardziej klasyczne ghillie woodland??
  P.S mam na myśli pół pełne ghillie

  OdpowiedzUsuń
 37. Musiałbym dostać zdjęcie od Ciebie, wtedy bym Ci doradził.

  OdpowiedzUsuń
 38. Mam pytanie jakiego barwnika użyć na zielono żółtą łąkę? Trawa ma miej więcej 14cm długosci

  OdpowiedzUsuń
 39. Ja bym 30% juty delikanie zabarwił na zielony, resztę bym nie barwił.

  OdpowiedzUsuń
 40. Pytanie czy sama bluza od niemieckiego munduru i kapelusz zadziała na większe odległości

  OdpowiedzUsuń