niedziela, 12 kwietnia 2009

JAK ZROBIĆ GHILLIE SUIT część 1/2Blog ten powstał, ponieważ chciałem w sposób prosty, jasny dla każdego pokazać jak zrobić ghillie suit. Blog ten prócz wielu zdjęć, opisu zawierał będzie wiele dodatkowych rad przy robieniu ghillie. Zachęcam do komentowania i nowych propozycji.Czego potrzebujemy do zrobienia ghillie suit ?
- kombinezon lub bluza + spodnie od munduru. Najlepiej sprawdzają się kombinezony sporo większe, a z pośród mundurów: niemiecki, brytyjski, holenderski czy rosyjski. Przy robieniu ghillie suit radzę nie korzystać jako podstawy polskich mundurów standardowych (jak i ripstopowych szybko się drą nawet przy uklęknięciu), są bardzo niepraktyczne i ciężkie.
- podstawowe barwniki do odzieży: zielony, brązowy i żółty. Nie zawsze barwniki są potrzebne
- siatka, sieć rybacka czy też siatka ochronna przed ptakami (mi wystarczyło 2x3m), najlepiej z oczkiem 5X5cm
- minimum 3 duże worki jutowe
- brezentowe wkłady z łóżek polowych (do szycia wzmocnień)
- dodatkowe skrawki materiału nierówno pocięte, ja użyłem tu: brezentu z popularnych kostek, chlebaków, popularne behatki, które zalegają pocięte w piwnicy używane jeszcze w naszym wojsku, sznurki lniane (nazywane też sznurkiem pakownym) bardzo podobne do juty dostępne w sklepie ogrodniczym (2zł za 8m) długi sznur grubszej wełny, mocnych nici z igłą, jeżeli ktoś ma możliwość maszyny do szycia.
Czego można jeszcze użyć?

-zużytych rajstop (np. jako maskowanie samego szkła lunety celowniczej, czy lornetki dla obserwatora)
-zielone, żółte, brązowe kłębki wełny (dodatkowe maskowanie)
-podkoszulek z ciucholandu za 1zł
-zasłony
-materiałowe łóżka polowe z demobilu
-skrawki materiałów z mundurów
-bandaży-... i wiele innych rzeczy. Wszystko zależy do tego w jakim terenie będziecie działać, jak i od Waszej fantazji.Gdzie można zaopatrywać się w materialy :

Mundury, kombinezony:
Często można dostać je na wszelkiego rodzaju ciuchlandach za grosze (spodnie DPM niezniszczone 6zł, czy kurtka NRD z metką za 10zł ). W mojej miejscowości jest na chwilę obecną 14 takich sklepów.


Worki jutowe

Polecam sprzedawcę z allegro pod nazwą:" super_konto90 ". Sprzedawca pewny, konkretny, godny zaufania i wiarygodny. Cena również zachęcająca 7,99 za 10 dużych, tkanych z grubej juty worków. E-mail: super_konto90@o2.pl


1520993- to nr. gadu gadu mojego znajmomego, osoba pewna sprzedaje worki jutowe na sztuki. Cena za sztukę 1,5zł, worki są po orzeszkach o wymiarach 60x100cm.

Cordura, mocne nici, regulatory, itp:
Artur Choiński - osoba oferująca dość szeroki asrtyment przydatny przy robieniu GS, m.in: oryginalna Cordura (kamo: DPM Flectarn, wz. 93, CCE, ...), drobna siatka na plecy, , wszelkie regulatory, guziki, zapinki, klamry, nici (zwłaszcza Hoogen-a), ... . Produkty z wyższej pólki, często niedostępne w kraju. Sprzedawca widnieje na allego pod nazwą: "CAMOLEON".E-mail: camoleon@wp.pl

Powyższa informacja, a zarazem reklama jest odpowiedzią na zadawane mi pytania.

Pamiętajmy, większość strojów maskujących które najlepiej maskują mają w sobie około 30% sztucznych elementów maskujących (juta, skrawki materiału itp.) i 70% naturalnych elementów maskujących (trawa, gałązki, itp.)!!! Wyjątkiem są tu np. masklalaty: miejskie czy górskie, które mają tylko farsz sztuczny
Poniżej jest przykład:

kombinezon maskujący z sztucznym farszem......a tu farsz sztuczny+naturalny1. Zdobądź jakiś kombinezon najlepiej oliwkowy (może być w kamo flectarn, DPM lub inny tylko nie czarny!) ewentualnie mogą być spodnie i bluza od munduru. Ja osobiście polecam kombinezon. Ważne by kombinezon lub bluza+spodnie były nieco większe niż nosisz zazwyczaj.2. Pozbądź się wszelkich naszywek z kombinezonu, bluzy czy spodni. Na poniższym zdjęciu jest to flaga z bluzy niemieckiej i biała naszywka pod kołnierzem polskiej bluzy. Najlepiej usunąć je za pomocą żyletki czy skalpela. Usuń również wszelakie rzepy. Podczas otwierania robią zbyt dużo hałasu.3. Wentylacja pleców jest ważna, zwłaszcza w upalne dni. Wytnij jeden duży otwór na plecach np. o wymiarach 20X18cm, a następnie naszyj na niego cienką siatkę. Możesz zrobić drugi otwór pod nim, ale z przerwą co najmniej 1cm. Cienką siatką może być kawałek moskitiery lub zabarwiony kawałek drobnej firanki. Ten otwór jest bardzo przydatny, zwłaszcza wtedy gdy leżycie w kombinezonie na słońcu kilka godzin. Siatka zapobiega dostaniu się pod kombinezon wszelkiego robactwa i jednocześnie sprawia że mniej się pocicie.4. Sprawdź, które kieszenie dotykają podłoża podczas czołgania. Odpruj te kieszenie i przyszyj je po bokach, lub wewnętrznej strony kombinezonu. Kieszenie rozmieść wg. własnego uznania, ważne byś mógł do nich wygodnie sięgać.

5. Jeśli kombinezon ma elementy wystające (guziki, suwaki, zapinki, itp.) przykryj je tak, żeby zostały zasłonięte. Unikniesz dzięki temu wszelkim refleksom, odblaskom.6. Fragmenty kombinezonu najbardziej narażone na przetarcie to: klatka piersiowa, łokcie, uda, kolana. Musisz te części kombinezonu wzmocnić naszywając łaty z mocnego, dość odpornego materiału na przetarcia np. cordurą lub brezentem.7.
Jeżeli chcesz zamiast kapelusza (czy kaszkietki) mieć kaptur, doszyj go dość duży, by skutecznie zmienił kulisty kształt głowy.

Osobiście uważam że lepszym maskowaniem głowy jest osobne nakrycie np. kapelusz czy kaszkiet ka. Powodem jest to, iż kaptur nie utrzyma większej ilości naturalnego maskowania, a samo naturalne maskowanie może kłuć o głowę.

Jeżeli zamiast kapelusza, kaszkietki chcesz mieć kaptur, zapraszam do części 2 uzupełnienie.

8. Rozłóż siatkę na ziemi, połóż na nim kombinezon i okryj siatkę tak, aby zawierał powierzchnię kombinezonu czyli cały tył od nogawek po ramiona, rękawy (nie maskujemy klaty i brzucha). Ja użyłem tu siatki do odstraszania gołębi, oczko siatki to 5x5cm wg, mnie optimum.


Gdzie można zakupić siatkę?

Siatkę taką można kupić w Krakowie, firma nazywa się Diamond Hill, lub u użytkownika na allegro pod nazwą: abc123. Proponuje kolor piaskowy (zdjęcie poniżej) czy kolor oliwkowy lub zblizony do oliwki.Gdzie i jak naszywać siatkę ?

Zdjęcie powyżej pokazuje w których miejscach siatka została zamocowana. Siatkę do kombinezonu mocujemy przy pomocy igły i mocnych nici. Czerwone kropki na zdjęciu pokazują skrajne (co drugie oczko) mocowanie siatki do kombinezonu, w ten sposób obszywamy cały strój. Mocowane to musi być BARDZO MOCNE. Kropki żółte pokazują rozproszone mocowanie.

Uwaga
Jeżeli chcecie przyszyć tą siatkę do kombinezonu (mowa tu o siatce do odstraszania ptaków), to po przyszyciu jej i odpowiedniego przycięcia odpowiednich wymiarów, proponuję łączenia poszczególnych oczek skrajnych wzmocnić klejem typu "kropelka" lub podobnym. Czasem przy moim maskałacie zdarza się że ta plastikowa siatka w skrajnych miejscach rozpruwa się i trzeba te miejsca wzmocnić.

Zwykła siatka np. na ryby lub używana wcześniej z innych siatek (np. polski glon, czy siatka bundeswehry) nie wymagają wzmacniania jej po brzegach.

9. Przyszywaj siatkę do kombinezonu w sposób rozproszony dzięki temu kombinezon nie będzie się marszczył. Odradzam przyszywania siatki do kombinezonu w taki sposób żeby w każdym oczku siatki składającym się z czterech boków przyszyte były tylko dwa znajdujące się naprzeciw siebie. Chodzi o to, by siatka nie przylegała ściśle do kombinezonu. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie między siatką a kombinezonem elementów maskujących (sztucznych jak i naturalnych), jak i zapewnia że siatka nie oderwie się od kombinezonu. Jeżeli wybrałeś opcje kombinezonu+kapelusz, postępuj podobnie jak przy kombinezonie.10.
Potnij worki jutowe na czworoboki o minimalnych wymiarach 18cmX20cm, lub większe.

11. Jeżeli worki chcesz farbować farbować, musisz sam zdecydować na jakie kolory je zafarbujesz biorąc pod uwagę: porę roku, teren w którym będziesz działać. Osobiście przy farbowaniu używam barwinków w kolorach: zielony, żółty, brązowy (można kupić również i czarny np. by przyciemnić zieleń). Koszt jednego woreczka z sypkim barwnikiem kosztuje około 2zł (można kupić w sklepie z farbami, pasmanterii).

Przy farbowaniu worków w domu zacznij od rozłożenia jakiegoś materiału, gazet na stole i ułożeniu barwinków na nim:Farbowanie worków wygląda tak: gotujesz wodę w garnku min. 5 litrowym (użyj garnka z którego już nie skorzystasz) z dodatkiem małej łyżeczki soli. Przed samym gotowaniem do małego naczynia wlej wodę, wsypuj bardzo małe ilości barwnika i mieszaj. Gdy uzyskasz odpowiedni kolor, wlewasz do dużego naczynia z gotującą się wodą. To czy barwnik jest słaby czy mocny sprawdzasz przy użyciu dużej łyżki stołowej.

Nabierz z garnka na łyżkę trochę rozrobionego roztworu. Jeżeli w łyżce widzisz jej dno, kolor będzie worka będzie bledszy ...... jeżeli jednak w łyżce dna nie widzisz, oznacza to iż barwnik koloru zielonego będzie mocny.Poniżej oznaczony strzałką efekt końcowy mocno zafarbowanego worka w kolorze zgniła zieleń.By uzyskać jakikolwiek mocny kolor, musisz co trochę dosypywać barwnika do garnka, mieszać i sprawdzać. Po uzyskaniu odpowiedniego koloru wrzucasz do garnka pocięte kwadraty na 10 - 15 minut by zabarwić jutę. Tak postępujesz z każdym kolorem juty. Następnie ugotowane kawałki juty suszysz (tylko nie na słońcu). Inny farsz do stroju farbujemy bądź nie, w zależności od potrzeb.12. Gdy kawałki wyschną, każdą nitkę musisz powyciągać z pociętych kwadratów. Jest to praca bardzo żmudna, mi zeszło z tym ponad 2 godziny z przerwami.13. Teraz będziesz te nitki zawiązywał na siatce. Wybieraj od 4 do 7 nitek juty i zawiązuj je na siatce w pętelkę.Jeżeli pofarbowałeś kawałki juty, możesz brać po jednej nitce z każdego koloru i wtedy zawiązać na siatce razem.14. Przy wiązaniu nitek, musisz pamiętać że najwięcej powinno ich być: na nakryciu głowy, ramionach, plecach. Na rękach i nogawkach może być ich mniej.

15. Staraj się, by nitki które mocujesz do siatki, były nierównej długości. Jeżeli tego nie zrobisz, nitki będą układały się w równe rzędy, przez to będziesz bardziej rzucał się w oczy.

16. Jeżeli już pozaczepiałeś nitki, możesz do kombinezonu dodawać inne skrawki np. pocięte nierówno paski brezentu. Staraj się zbyt dużo tych dodatków nie przyczepiać do kombinezonu.druga strona...17. Sprawdź gęstość sztucznego materiału maskującego, jeżeli gdzieś widzisz prześwit, w to miejsce przywiąż dodatkowe nitki.

18. Teraz musisz ten kombinezon jak i nakrycie głowy wrzucić do brudnej wody ( ja wrzuciłem go do małego oczka wodnego i zmętniłem wodę, zostawiłem go na pół godziny). Następnie musisz ten kombinezon wysuszyć w chłodnym, bezwietrznym, nienasłonecznionym miejscu. Są osoby które uważają że powinno się go zakopać na 3 dni w ziemi. Ja tego nie robiłem, pół godziny w brudnej wodzie wystarczyło by kombinezon wyglądał i pachniał nieciekawie. Dzięki temu kombinezon gubi zapach potu, barwników, których użyłeś przy farbowaniu juty. Oczywiście warto takie kąpiele robić od czasu do czasu. Kombinezon, nakrycie głowy czy inny element maskujący suszymy w miejscu nienasłonecznionym i przewiewnym.Wiem że Wasz kombinezon z początku w wyglądzie (chodzi mi o sztuczne maskowanie) odbiegać będzie w wyglądzie, może być zbyt regularny, farsz będzie przypominał proste-niewymientolone nitki, czy będzie brakować sztucznego maskowania. Poniżej zdjęcie mojego, jeszcze świeżo zrobionego kombinezonu.Tak naprawdę, to po około 6-10 godzinach działania w tym kombinezonie w terenie, zamoczeniu go w brudnej wodzie a potem suszeniu przez tydzień w piwnicy zwinientego w kłębek, wpinania naturalnego maskowania, czy czołgania po mokrej trawie doda mu właściwego wyglądu. Między zdjęciem, które jest wyżej a tym poniżej różnica wynosiła 0,5 roku używalności. Po ponad rocznej używalności tego kombinezonu dalej coś w nim zmieniam, poprawiam.Ostatnia akutalizacja: 03.06.2011 r.

198 komentarzy:

 1. Siemka mam takie pytanie gdzie kupić taką siatke z drobnymi oczkami jak uzyles w czapce? z gory dziekuje za odpowiedz moj numer gg 3969788

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny artykuł będę dużo z tego korzystał tylko mam jeden problem jak zrobić kaptur ;/ proszę o pomoc GG 10239959

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wytnij 2 trojkaty i zszyj 1 bok a 2 rozdzielone do bluzy czy kombinezonu

   Usuń
 3. Super! Wiele przydatnych infromacji i porad :) Ale miałby takie pytanko...
  Czy 10 worków (100cm x 60cm) wystarczyłoby na Ghillie ? (spodnie, bluza, kapelusz i maskowanie broni). Mam 180cm wzrostu :)
  Jeszcze raz gratulieren artukułu! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie zacytować autora: "- minimum 3 duże worki jutowe"
   tzn. że jeśli będziesz mieć ich 10 to z pewnością wystarczy ;)

   Usuń
 4. Jeżeli chcesz trzymać się zasady 30/70 (30%-maskowanie sztuczne, 70%-maskowanie naturalne), to 4-5 worków wystarczy w zupełności.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam ! Interesuje mnie jakich barwników używałeś ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Barwniki do tkanin, o kolorach: zielonym, żółtym, brązowym, czerwonym. Mając nawet 3 kolory, można je mieszać w dużym przezroczystym naczyniu, uzyskując kolory bardziej intensywne, czy odcienie danego koloru.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobry artykuł, przyda mi się ;) . Mam 1.98cm wzrostu i jak dotąd jeden worek, trudno je dostać :P.

  Te anonimowy ;) , ja jestem wyższy o 18 centymetrów i wystarczyłoby mi z 6 worków hehe, a ty się pytasz czy 10 wystarczy xd ..

  OdpowiedzUsuń
 8. gdy chodziłem po forach i znalazłem link do tego bloga odrazu wziolem sie do roboty. w przeciągu 2 godzin znalazłem wszystki materiały potrzebne o prucz barwnika i niewiem na jakie sie zdecydowac bo teren jest dosc zrużnicowany od lasów mieszanych do łąk z suchą trawą i zaroślami byl bym wdzięczny jak bys mi potpowiedział jakich barwników urzyć

  OdpowiedzUsuń
 9. W tym wypadku widzę dwa rozwiązania: Pierwsze nie farbować juty tylko po zakończeniu wszystkich prac przy nim zamoczyć całość w brudnej wodzie i wysuszyć. Drugie rozwiązanie to zrobienie dwóch ghillie suit. Trzeba pamiętać o tym, że przy zmianie terenu należy zmieniać naturalne maskowanie na GS, odnosi się to do pierwszego jak i do drugiego rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 10. tylko że jest mały problem te tereny są obok siebie i mecze rozgrywamy w czesci na tym jak i na tamtym terenie jednoczesnie więc jest problem zeby dopasować barwniki. ten teren jest dość spory wię ze zmianą maskowania naturalnego nie ma problemu zeby je zmienić, tylko trzeba dobrać odpowiedni barwnik żeby był dobry do tego jak i tamtego terenu był bym wdzięczny jak byś mi podpowiedział tu jest moje gg 4602509

  OdpowiedzUsuń
 11. jakich workow jutowych uzywales takich do np kawy czy wysciolki do oczek wodnych i roslin?

  OdpowiedzUsuń
 12. Obecnie używam worków po kawie.

  OdpowiedzUsuń
 13. ze tak spytam czy to te worki?
  http://allegro.pl/item1187782927_ghillie_suit_juta_1szt_0_80zl_od_pewniaka.html

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak, z tym że proszę uważać na tego sprzedającego. Zamówiłem u tego Pana worki ponad miesiąc temu i do tej pory ich nie mam, telefon nie jest odbierany, na maile odpowiada BARDZO sporadycznie. Wcześniej użytkownik nazywał się "worki jutowe", worki zamówiłem i było wporządku, następnie konto to zostało zablokowane, teraz nazywa się "Mateuszek 997". Nie zniechęcam do kupna, pisze jak jest.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobry tutek zbieram własnie materiały, mam kombinezon ciemnozielony tylko on jest idealnie na mój wzrost według mnie mógłby być troche większy bo cięzko się w niego w chodzi, mam już troche plutna z juty, rozłożyłem dwie stare wersalki które jak sie okazało były kopalnią juty, bo znalazłem tam płutna o różnych grubościach, brakuje mi już tylko siatki i barwników , tego pierwszego narazie nie mam pomysłu skąd wziąć ale może czas pokarze, zostaje mi kwestia przygotowania farszu za którą nie wiem jak sie zabrać, jak to zabarwić ? najpierw rozbieram na części pot em barwie czy na odwrót ? czy to nie ma znaczenia ? i rozdzielać to na pojedyncze nitki czy ciąć na paski ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Tak jak pisałem, na allegro jest sprzedawca pod nazwą: "abc123", który sprzedaje siatkę jako ochronę przed ptakami. Natomiast czy chcesz bawić te fragmenty to zależy od terenu w jaki chcesz wykorzystać GS. Lepiej farbować fragmenty materiału, które możesz pociąć na prostokąty przykładowo 20X30cm. Czy te kawałki rozbierać na nitki czy też paski również zależy to od terenu w którym chcesz działać. Paski bardziej przydają się do bujnej roślinności w lesie czy na jego obrzeżach, natomiast nitki dobrze spisują się w terenie trawiastym gdzie przeważa trawa. Proponuje przeanalizować zdjęcia na blogu poszczególnych GS ,a zwłaszcza tego ostatniego. Materiał z wersalki??? czemu nie. Przypominałeś mi pewne zdarzenie, gdy z kolegą na dzikim wysypisku blisko lasu znaleźliśmy stare fotele porozpruwane, z których sterczały takie strzępy. Pamiętam jak obaj rwaliśmy je na maskowanie. Takie strzępy okazały się bardzo dobrym materiałem maskującym. Zachęcam wszystkich do takich działań, nieraz i stary dywan może okazać się świetnym środkiem do maskowania.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak rozumiem pytasz czy z bluzy i spodni można zrobić ghillie suit? Tak można, a jak takie komplet się prezentuje, możesz przejżeć na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam.Chciałbym zrobić Ghilliego,i mam pytanie.Jaki jest przypuszczalny koszt potrzebnych materiałów?

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam. Koszt samych materiałów czyli: kombinezona, siatki, min 3 worków jutowych i kilku drobiazgów może być w granicach do 60-70zł. Oczywiście koszta są niższe jeżeli jeden lub dwa składniki z powyższych już masz lub uzyskasz od kogoś za mniejszą kwotę. Najdroższa jest siatka, która kosztuje nieraz 30 do 40zł.

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam, znalazłem na allegro sznurek jutowy. Czy bardziej się opłaca kupić worek i pooddzielać go na małe nitki czy kupić ten sznurek(wg mnie sznurek łatwiej będzie się oddzielało) link: http://allegro.pl/sznurek-juta-do-wiazania-tytoniu-jutowy-gruby-i1234431485.html

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam, mam za zadanie zrobić GS(teren działania to raczej las, ale do trawy też by się przydał) i znalazłem na Allegro siatkę, która w kolorze naturalnym mogła by się przydać. Proszę o ocenienie. Tu jest link; http://allegro.pl/siatka-florystyczna-rybacka-do-kwiatow-dekoracje-i1218721104.html I proszę o poradę, czym najlepiej przymocowywać siatkę, tak aby była trwale przymocowana.Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Odp.1
  Taniej i więcej juty uzyskasz z worków jutowych. Tak naprawdę z pocięciem worków i rozdzieleniem ich na nitki nie schodzi długo.
  Odp.2
  Odnośnie siatki, oczko jej jest zbyt małe. Na upartego możesz ją zakupić, ale kratkę 2x2cm należy powiększyć tak by uzyskać kratkę o wymiarach 4x4cm oczywiście jeżeli chcesz by do siatki mocować naturalny farsz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cześć , ja zrobiłem własne ghuillie jeszcze zanim zobaczyłem twój poradnik - popełniłem pewien poważny błąd wziąłem zwykłą bluzę z kapturem w ciapki co nie było tak strasznym błędem jak to że miała podszycie futerkiem a spodnie też zwykłe w łatki za to egoniaste i cienkie jak linijka więc dupa marzła i parzyła się od pokrzyw a góra pociła się jak w piekle - za to użyłem siatki maskującej wojskowej ( nie tej szeleszczącej jak dla clowna ) tylko pokrytej taką jakby watą brązowo - zieloną i tam gdzie brakło tej waty powiązałem paski z pociętej ww. siatki. kamuflaż był bardzo dobry - cholernie nie wygodny - ale dobry bo koleś z 2 metrow mnie nie widział patrząc praktycznie na mnie byłem przykryty kilkoma gałązkami z drzewa liściastego ( to było na obrzeżach lasu)
   pozdrawiam

   Usuń
  2. ja w wz93 i spodniach ze sklepu moro położyłem się na ziemi a gościu poszedł kolo mnie w odległości 0,3 metra i nawet się na mnie popatrzył i poszedł dalej (graliśmy wtedy w wykopanca)

   Usuń
 23. Mam pytanie czy zamiast używać worków jutowych można użyć sznurka jutowego? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 24. Na to pytanie już odpowiadałem, ale zrobię to jeszcze raz. Sznurka jutowego równeż można używać. Upewnij się że to sznurek jutowy, bo jest jeszcze sznurek lniany (jest nieco szywniejszy), i daje nieco inny efekt.

  OdpowiedzUsuń
 25. sorry że nie przeczytałem wszystkiego przed zadaniem pytania. Ja mam jednak zamiar zrobić coś w stylu jackal suita i zamiast sznurków dać pasy materiału, i chciałbym się dowiedzieć czy uważasz to za sensowne.

  OdpowiedzUsuń
 26. Dobrze że pytacie. Jackal, czy jak co po niektórzy zwą ghillie suit 3D jest trudniejszy w wykonaniu, efekt jest inny i w niektórych wypadkach pewnie lepiej maskuje niż np. GS które wykonuje. Na to pytanie postaram Ci odpowiedzieć w przyszłym tygodniu to dlatego że jestem w trakcie wykonywania tego typu GS.

  OdpowiedzUsuń
 27. Witaj, mam proste pytanko.
  Czy to się uda z sznurkiem bawełnianym, takim jak do wędlin? Oczywiście rozdzielanym na małe kawałeczki. Pozdrawiam i czekam na odp.

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam, jeżeli GS chcesz zrobić tylko z takiego sznurka, musisz mieć go dość dużo. Nowy sznurek jest zbyt jasny, musisz go przyciemnić.

  OdpowiedzUsuń
 29. Dziękuję, właśnie zakupiłem siatkę jutową i z niej wyciągam niteczki, mieszanka tych sznurków jest po prostu boska. Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Dzięki wielkie za dodanie tego poradnika. Jestem w trakcie robienia GS. Przy kupowaniu przez internet koszty wszystkich materiałów wynoszą 115/120zł.

  OdpowiedzUsuń
 31. pRZEPRASZAM GDZIE MOŻNA DOSTAĆ TAKIE WORKI BO JA NIGDZIE NIE ZNALAZŁEM A CHODZI MI O ZPRZEDAWCE W WARSZAWIE

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam

  Nie znam żadnych sprzedwców z Warszawy. Natomiast gdy w allegro wpiszesz "worki jutowe" znajdziesz ze dwóch spzedawców. Raczej unikaj sprzedawcy o nazwie "Mateuszek_997" jest jeszcze ze dwóch innych. Mam dodatkowe i pewne dojście z tym że ze śląska. Jeżli jesteś nim zainteresowany, pisz.

  OdpowiedzUsuń
 33. witam mozesz mi dac namiary na worki jutowe i siatke bo szukam i nigdzie nie moge znajsc dzieki z gory moje GG 7542370

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam
  Pytanie i odpowiedź już były (proszę wyżej popatrzeć) ale muszę coś dopowiedzieć. Radzę nie kupować worków u użtkownika z allegro pod nazwą: "Mateuszek_997" zjesz trochę nerwów a czy sprzedawca odbierze telefon nie ma pewności. Wartym sprawdzenia jest użytkownik z allegro o nazwie: "kamanikom" nie ma negatywnych komentarzy. Na siatkę musisz polować na allegro są czasem świetne okazje. Warto odwiedzić jakieś większe giełdy, bazary czy phli targ za 100zł widziałem sporą chyba 5x5m siatkę bundeswery. Cena jest wysoka, ale pamiętaj że na bazarze towar zawsze jest tańszy im dłużej trwa bazar. Zawsze też możesz się potargować i trochę pomarudzić, wtedy sprzedawca zejdzie z ceny.

  OdpowiedzUsuń
 35. witam ! co sadzisz o GS z samych w sznurków lnianych lub jutowych z dodatkiem lisci bez farbowania sprawdza sie w terenie lisciastym i gdyby ich nie wiazac tylko zlapac je szywaczem biurowym?? a masz moze do sprzedania siatke bo szukalem wszedzie i nie moge znajsc a tylko tego mi brakuje dzieki z odpowiedz i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 36. witam.mam pytanie ile placisz za kombinezon oliwkowy i jesli mozesz dac namiary od kogo kupujesz dzieki

  OdpowiedzUsuń
 37. Witam
  Pomysł z przypinanem liści przy pomocy zszywacza biurowgo jest kiepski. Odsyłam do "13 ghillie suit" na blogu tam będziesz mógł zobaczyć odpowiedź. Łączenie juty z liścmi lub ich imitacją uważam za nietrafiony pomysł. Lepiej zdecydować się na GS pod jeden teren.

  Aktualnie siatki nie mam, a kombinezony kupuję od użytkownika "xmagnus".

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam, zacząłem robić ghillie według twojego projektu tylko mam problem gdyż farsz mam za jasny. Jaki jest sposób aby stał się ciemniejszy, dodam że strój będzie wykorzystywany tylko w warunkach leśnych. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kup farbe krylonową w kolorze olive drab i wycieniuj

   Usuń
 39. Moczenie GS w stojącym oczku wodnym wystarczy. Jeżeli to będzie zbyt mało proponuję zakopać GS na 2 dni w ziemi (nie w piasku).

  OdpowiedzUsuń
 40. Gotowy Ghile Suit można kupić już za ok, 100 zł!

  OdpowiedzUsuń
 41. Jeżeli śledzisz aukcje na allegro to i za 70-80zł można kupić GS, a właściwie parkę naszytą siatką i farszem.

  OdpowiedzUsuń
 42. Są różne typy Ghillie Suit. Głównie możemy wyóżnić z nich:
  Woodland - leśne, głównie barwy zielone i brązowe.
  Mossy - do dżungli, różne odcienie zieleni.
  Desert - pustynne, żółty z dodatkiem zieleni.
  Timber - zimowe, barwa biała z dodatkiem żółtego.
  Tutaj zaprezentowałeś typ pustynny. W zależności jaki typ chcemy uzyskać. Osobiście zrobiłem leśne, pofarbowałem 3 worki na kolor zielony, 2 na brązowo i 1 zostawiłem. Taki rodziaj świetnie komponuje się w lasach liściastych oraz mieszanych.

  OdpowiedzUsuń
 43. Zgadza się jest to ogólne (chyba amerykańskie) rozróżnienie GS. Z tym że w tych typach są pewne pod typy. (np. samych zimowych widziałem ze 4). Oczywiście co jakiś czas powstają coraz to różnorodne GS dostosowane np. do terenu miejskiego czy w góry (niemieccy snajperzy). Spotkałem się również z GS, które mają podoczepiane sztuczne kamienie ...

  OdpowiedzUsuń
 44. Trochę schrzaniłem sprawę, wrzuciłem Ghillie do oczka wodnego, zmąciłem wodę i... teraz moje Ghillie na 20m wali zdechłą rybą, już w całym garażu śmierdzi. Co mam zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 45. Gdyby był to ciuch to ponoć kąpiel w wodzie z dodatkiem mleka pomaga. Jednak przy GS proponował bym gdy będą temperatury dodatnie zakopać go na 3 dni do ziemi (nie piasku) lub w ściółkę. Jeżeli masz możliwość to możesz również trochę nazbieranej ściółki z wodą zmieszać w dużej misce i pomoczyć GS np. w garażu czy piwnicy. Wtedy zapach zdechłej ryby powinien być znacznie słabszy, a GS będzie mocno pachniał ściółka. Życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 46. Hej ;)

  Niektóre drzewa w lesie są bardzo brudzące za sprawą tego "mchu" (glonu?:P) który je porasta, szczególnie "po cywilu" na grzybach czy coś, można się pobrudzić...

  Może fajnie byłoby takie drzewo wytrzeć ghilakiem? ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 47. Ciekawe, spróbuję. Może to być również świetny sposób maskowania.

  OdpowiedzUsuń
 48. Zamiast robienia tych "skarpetek" na buty polecam przykleić kawałki worków jakimś mocnym klejem bezpośrednio do buta. Twój sposób niestety szybko się przedziera.

  OdpowiedzUsuń
 49. Siama mam pytanie ile by kosztowalo zrobienia takiego kamuflazu ?
  Prosze o kontak gg 13735381

  OdpowiedzUsuń
 50. Przy kupowaniu przez internet wynosi to jakieś 110/120zł

  OdpowiedzUsuń
 51. Takie skarpetki można zrobić również z łatwo dostępnego brezentu, wówczas takie skarpetki długo będą służyć.

  OdpowiedzUsuń
 52. MARIAN mam pytanie ile bys chcial za zrobienie dobrego GS ??
  Jak cos napisz mi na gg 13735381
  Lub na poczte krystiansz121@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 53. Mniej więcej po ile nitek przywiązujesz do jednego odcinka siatki (Kratka składa się z 4 odcinków)? Ja przywiązywałem po 20 na kaptór i teraz zacząłem wiązać do rękawów ale po połowie pierwszego rękawa zdałem sobie sprawę że do wiosny się nie wyrobię. Czy jeżeli będę wiązał po 10 do jednego odcinka to wystarczy? Oczywiście będzie również naturalny farsz.

  OdpowiedzUsuń
 54. Zależy to od juty (gruba lub cienka). Cieńkiej juty nitek w jednym pęku jest od 6 do 8 a przy grubej 4 do 6. Na jeden odcinek siatki przywiązuję jeden lub dwa takie pęki. Czyli na jedną kratkę wychodzi od 4 do 8 pęków. Uważam że lepiej jest wiązać więcej takich pęków ale z mniejszą ilością juty.

  OdpowiedzUsuń
 55. Po co ten otwór na plecach, bo nie wiem

  OdpowiedzUsuń
 56. Jest to otwór wentylacyjny. Poprawka zaostała naniesiona do "przepisu".

  OdpowiedzUsuń
 57. a do czego służy ta siatka ?
  bo nadal nie rozkminiam tego do czego ona jest ?

  OdpowiedzUsuń
 58. Dzięki tej dziurze, plecy mniej się pocą, gdy np. leżysz w słońcu. Jest to w wbrew pozorom bardzo ważny detal, który poprawia komfort, podczas działań.

  OdpowiedzUsuń
 59. Witam !

  Czy zakopując ghillie w lesie teraz efekt będzie taki sam jak by zakopywało by się latem ?

  OdpowiedzUsuń
 60. Raczej tak, z tym że by odniosło to skutek, temperatura powietrza powinna wynosić minimum 5 st.C i ziemia nie może być zmarznięta.

  OdpowiedzUsuń
 61. Mógłby pan wytłumaczyć, jak rozdzielać/pruć/rozdzierać te skrawki worków jutowych na te "włoski". Niedługo zacznę produkcje na wsi, pozdrawiam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 62. Mam takie pytanie czy w GHILLIE SUIT z przodu też mogę doszyć siatki i te nitki dodać tak jak z tyłu? wiem że to bardziej pracochłonne ale właśnie myślałem o takim GHILLIE

  OdpowiedzUsuń
 63. poczytaj w "oferta handlowa" pisze tam o rodzajach ghillie, jest tam takie.

  OdpowiedzUsuń
 64. Poprawki zostały naniesione w puncie 11 odnośnie wyciągania nitek. Tak można, ale pamiętaj o tym że w takim GS (obustronnie maskującym) czołganie odpada (szybko zniszczył byś farsz).

  OdpowiedzUsuń
 65. siemka mam problem jak zrobić kaptór GG:24650524

  OdpowiedzUsuń
 66. Panie Marianie
  Co Pan sądzi o takim zabiegu:
  wziąć kilka koszulek, pociąć na kawałki, kupić klej w płynie, mocny taki i maczać kawałki w kleju po czym tarzać je w piasku. Do tego frendzelki z juty i vioola (czyt. ułala)

  2 sprawa
  Czy wyjdzie mi, jeśli będę chciał zrobić opończe maskującą? Nie chcę zniszczyć kombinezonu, bo to może mi nie wypalić.
  Opończe bym zapiał na plecach, do rąk, nóg i kaptura. Strzelam głównie do dzików " kampiąc kilka godzin, więc czołganie mi nie jest potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 67. Ad.1
  Tak, ja robię takie GS 3D (są to pocięte koszulki, spodnie, proszę sprawdzić dokładnie bloga są takie dwa stroje), a następnie naszyte na kombinezon. Klej ?? Nie jestem mysliwym, ale wiem, że zwierzęta mają bardzo czuły węch (czy dziki też, nie wiem). Jeżeli już zdecydujesz się na mocny (i pewnie śmierdzący klej) będziesz musiał się postaać by zgubić zapach tego kleju, może on odstraszyć zwierzynę.

  Ad.2
  Opończa, czyli duży luźny płaszcz z kapuurem ?? Sadzę że taki improwizowany strój powinien Ci wyjść. Jak pociąć i nakleić (lub naszyć) kawałki materiałów, zapraszam do oglądnięcia dwóch GS 3D (nr. 13 i 18).

  OdpowiedzUsuń
 68. Witam mam pytanie jak mocować te wszystkie farfocle i czy można dodać taki dziwny materiał z siatki maskującej ??

  OdpowiedzUsuń
 69. co lepsze kaptur czy czapka prosze o pomoc jak je zrobic gg 5808566

  OdpowiedzUsuń
 70. "Witam mam pytanie jak mocować te wszystkie farfocle i czy można dodać taki dziwny materiał z siatki maskującej ??"

  Na to pytanie(a) jest odpowiedź nieco wyżej, proszę dokładniej popatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 71. Hej co do wentylacji polecam jeszcze zrobić takie dziury na łydkach :p pozdro

  OdpowiedzUsuń
 72. 1. Kolego siatka z oczkiem 5x5 cm !
  Taka w ogóle istnieje?

  2.Czy bardzo trudno jest wypleść nitki z worka jutowego i czy można użyć gotowego sznurka ?

  3. Jak mam naszyć tą siatkę (pociąć i przyszywać po kawałku czy inaczej)?

  OdpowiedzUsuń
 73. Chciałbym jeszcze spytać w jaki sposób przyszyć siatkę do kombinezonu.
  (PS. Sorry za głupie pytanie nr 1)

  OdpowiedzUsuń
 74. co do przywiązywania to po prostu supeł czy coś innego

  OdpowiedzUsuń
 75. witam

  czy nitki juty przywiązujesz tylko do dolnych odcinków siatki czy do wszystkich czterech ( dookoła )

  OdpowiedzUsuń
 76. Witam

  ad. 1
  Tak są takie siatki, jednak może być to również siatka z oczkiem 4X4. Siatki maskujące bundeswehry, polskie nadają się do tego świetnie.

  ad. 2
  Nie, wyprucie a raczej wyciągnięcie wszystkich nitek z jednego mi teraz zajmuje niecałą godzinę. Można użyć gotowego sznurką, z tym że wyjdzie Cię to drożej.

  ad. 3
  Zamieszczę opis i zdjęcie na blogu pokazujące jak i gdzie przyszyć siatkę.

  Jutę przywiązuję do siatki na słupeł. Jeżeli maskowanie ma być średnio gęste do do czterech, jeżeli żadsze to 2-3.

  OdpowiedzUsuń
 77. Znalazłem coś takiego :

  http://www.odstraszanieptakow.pl/Siatki_przeciw_ptakom_50x50mm_ciete_na_wymiar-23.html

  Nada się?

  OdpowiedzUsuń
 78. Tak, nada się, we wczesnych GS używałem tej właśnie siatki.

  OdpowiedzUsuń
 79. witam
  pytam ponownie
  jak przytwierdzisz siatkę do spodni to wychodzą takie kwadraty i tu mam pytanie : czy do każdeo boku kwadratu doczepiasz jutę czy tylko do dolnego boku?

  OdpowiedzUsuń
 80. Są jakieś inne sposoby na przyciemnienie gs niż kąpanie w oczku czy zakopanie w ziemi?

  OdpowiedzUsuń
 81. Witam chciałbym się zapytać czy taka siatka się nada ? http://www.hodowlany.pl/i140_Siatka_polietylenowa_na_pokrycia_wierzchnie_wolier__oczko_25x25_cm.html

  OdpowiedzUsuń
 82. Nie znam na tą chwilę innego sposobu na przyciemnienie stroju.

  Tania, wytrzymała siatka. Osobiście zaryzykował bym kupno takiej siatki. Jednak jej oczko 2,5cm na 2,5cm jest za małe wy wcisnąć tam naturalne maskowanie i należało by powiększyć oczka, poprzez rozcięcie.

  OdpowiedzUsuń
 83. jakich barwników używać? i gdzie je kupić?

  OdpowiedzUsuń
 84. Znalazłem taką siatkę : http://www.hodowlany.pl/i139_Siatka_polietylenowa_na_pokrycia_wierzchnie_wolier__oczko_4x4cm.html i moje pytanie brzmi czy będzie dobra na ghilli ;p

  OdpowiedzUsuń
 85. bartek, inforamcje zostały naniesione (patrz punkt 10). I ta siatka jest również odpowiednia.

  OdpowiedzUsuń
 86. czy po moczeniu juty w wannie przez kilka dni i wysuszeniu jej będzie ona powyginana? (dzięki za poprzednie odpowiedzi)

  OdpowiedzUsuń
 87. Ghillie potrzebuje do lasów takich jak ten z tej galerii https://picasaweb.google.com/FredziaCF/ASGMokryUg230510# ,więc jakich barwników mam użyć przy barwieniu juty?

  OdpowiedzUsuń
 88. By uzyskać taki kolor ależy odpowiednio zmieszać zieleń, zółć i brąz.

  OdpowiedzUsuń
 89. takie barwniki się nadadzą?
  http://allegro.pl/barwnik-barwniki-do-tkanin-tania-wysylka-i1462906181.html

  OdpowiedzUsuń
 90. Czym barwiłeś 8 ghillie?

  OdpowiedzUsuń
 91. Właśnie tak, o takie barwniki chodzi (z tym że masz tu dużo większy wybór).

  OdpowiedzUsuń
 92. Ja nie wierzę w allagro i takie tam więc zrobiłem inaczej.

  Zamiast siatki wziąłem grubą nić, przeszyłem kombinezon w poziomie, a następnie w pionie i złączyłem pion i poziom i wyszła super siatka. Wiem, że nie bedzie się fałdować, ale na pewno jest wytrzymała.

  OdpowiedzUsuń
 93. Można i tak, ciekawi mnie jak to wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 94. Ponawiam pytanie: czym barwiłeś 8 ghillie?

  OdpowiedzUsuń
 95. A po farbowaniu juty lepiej ciac ja na sznurki czy na paski?

  OdpowiedzUsuń
 96. To zależy jaki chcesz uzyskać efekt końcowy.

  OdpowiedzUsuń
 97. Można używać o pasków jutowych i sznurków jutowych przy jednym GS. Jednak osobiście odradzam ciąć worki jutowe na paski, to dlatego że po paru miesiącach te paski poziome paski po prostu odpadną i staną się sznurkami (no chyba że wzmonisz je jakoś, by się nie popruły). Dlatego zamiast pasków jutowych proponuję nakładać paski np. brezentowe ( z plecaków kostek, chlebaków, noszy polowych, mundurów itp). Taki pasek gługo będzie wisiał na Twoim GS.

  OdpowiedzUsuń
 98. Czyli jak daje paski to mi sie zrobia sznurki po paru miesiacach to co mam zrobic jak juz paski mam pociete wyrzucic

  OdpowiedzUsuń
 99. Nie, nie wyrzucaj. Może gdybyś je odrobine posmarował bardzo płynnym i nie śmierdzącym klejem (np. do tapet) to możliwe że kilka lat Ci będą służyć.

  OdpowiedzUsuń
 100. Ok dzieki za pomoc

  OdpowiedzUsuń
 101. Witam
  jak kolega Taylor zrobiłem paski, pofarbowałem i posmarowałem klejem do tapet paski maja około 80cm długości jak je do kostiumu przyszywać ciąc na mniejsze?

  OdpowiedzUsuń
 102. Witam
  Jeżeli na kostium masz naszytą siatkę to po prostu wiąż paski na supły do siatki, jeżeli siatki nie ma naszywaj bespośrednio na kostium. Uważam ze te padki są za długie, możesz z jednego paska zrobić dwa, trzy jednak jeżeli będziesz je dzielił niech każdy z nich bedzie różnej długości.

  OdpowiedzUsuń
 103. marian, powiedz mi, jaką konfigurację polecisz do lasu iglastego? Chodzi mi o kolory i czy naszyć paski, czy raczej nitki. Przewiduję że zrobię ghillie wedle Twojego projektu, bo naprawdę jest zaskakujący!

  OdpowiedzUsuń
 104. Witam, do iglastego lasu proponuję raczej nitkowy farsz.

  OdpowiedzUsuń
 105. witaj, pisalem ostatni post. Możesz mi powiedzieć, jako człowiek doświadczony, czy kolory następujące:

  5 pasków żółtego
  10 zielonego
  5 żółtego
  10 zielonego
  5 brązowego
  10 zielonego
  5 brązowego
  10 zielonego

  I od początku

  Czy to stworzy mi dobry woodlandowy ghillie?

  OdpowiedzUsuń
 106. ja mam pytanko
  czy każdą nitkę przywiązujesz osobno do krawędzi siatki czy bieżesz kilka i naraz na supeł

  OdpowiedzUsuń
 107. Anonimowy, najlepiej pokroić jutę w kwadraty i srzępić na nitki po tym jak te kwadraty przyszyjesz. A po jednej nitce będzie trochę mozolnej roboty...

  OdpowiedzUsuń
 108. WITAM
  najlepsze maskowanie to takie które zrobicie tylko z krzaków, gałęzi będących tam gdzie macie zamiar używać maskowania i zaraz po "meczu" wywalacie maskowanie (chyba że będziecie się tam jeszcze bawić)
  i potem inny teren robicie inne maskowanie. najprostrzy, najtańszy i według mnie najlepszy sposób.

  OdpowiedzUsuń
 109. ad.1 (woodland) Każda zieleń czy inny kolor ma swoje odcienie, musiałbym to zobaczyć. Zastanawia mnie dlaczego pewna ilość osób właśnie woodland robi pod GS ?
  ad.2 biorę od 4 do 7 nitek i razem przywiązuje je na słupeł do siatki
  ad.3 Nie rozumiem co autor miał na myśli.
  ad.4 Zgadza się, tak jest najprościej i najtaniej. Japończycy na mundury narzucali siatki (prawdopodobnie po rybach) i wpinali w nie roslinność. Można zobaczyć to na pewnym filmie, ale nie pamiętam tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 110. Marian, co do Ad. 1, nie chodzi o woodland jako bazę. GS dzielą się na desert, woodland, mossy i timber, tak? Woodland jest do lasu, desert nadaje się do trawy suchej i pustyni, timber jest na zimę, a mossy do jungli. Więc woodland to ogólne określenie maskowania do lasu.

  OdpowiedzUsuń
 111. Podział, o którym piszesz wymyślili ponoć amerykańce, to podział bardzo OGÓLNY (z każdej kategori, którą wymieniłeś można wyodrębnić minimu po 3 np. do lasu możesz mieć GS-na wiosnę bardzo soczysta zieleń, czy jesienny czyli bez juty tylko ponaszynanenierówne paski). Nie wiem czemu rozpisałeś się w tej liście: "5 zółtego, ... , 5 zółtego", można było napisać 10 zółtego. Każdy odcień zieleni jest inny, po prostu musisz poczekać do odpowiadającej Ci pory roku i porównać kolory paskó do roślinności.

  OdpowiedzUsuń
 112. Można prosić o więcej zdjęć tej narzuty na plecak gdyż tez chciałbym zrobić coś takiego i w jaki sposób została ona przymocowana do niego?

  OdpowiedzUsuń
 113. Jak odkopię jej zdjęcia to tak, odezwij się na maila.

  OdpowiedzUsuń
 114. Drogi Marianie!

  Zamierzam zrobić sobie ghillie.Na razie samą górę bo nie wiem jak to mi wyjdzie.I mam takie pytania do Ciebie:
  1) Czy może być jako góra munduru desert dpm?(zamierzam działać na tych zwykłych łąkach)
  2)Jakich barwników użyć?
  3)I czy jako siatka może być maskująca WP? (Raczej nie bardzo bo chyba by nie pasowało)

  Bo chciałbym aby farsz był jasny i był przystosowany do pustych łąk.Taki jak np.w poradniku.

  Dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 115. Drogi Marianie
  To jeszcze znowu ja.Czy także flectarn BW nada się na ghillie na tereny łąkowe?

  OdpowiedzUsuń
 116. witam

  ad.1. Jak najbardziej, brytyjska bluza w tym maskowaniu będzie idealna, ponieważ jest lekka, bardzo przewiewna (mam takie spodnie), i ma dwie spore kieszenie na klatce zamykane na guzik kanadyjski
  ad.2. Jeżeli będą o łąki z suchą trawą, to juty nie farbuj,
  ad.3. Może być siatka WP, tylko musisz z tej siatki wyciągnąc doczepione maskowanie.

  Tak bluza BW (a zwłaszcza ta w kamo pustynnym) równiż będzie się nadawać w tereny łąkowe

  OdpowiedzUsuń
 117. Witam! Znalazłem na allegro coś takiego:

  http://allegro.pl/juta-tkanina-jutowa-szer-1-2-x-1mb-i1576791641.html

  Czy nadaje się to na ghillie suite? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 118. Witam

  Nadaje się, jednak takiego materiału będziesz musiał kupić min. 2kg by coś z tego wyszło. Worki są bardziej wydajne.

  OdpowiedzUsuń
 119. A wiesz może czy da się gdzieś w Krakowie kupić worki? Bo z allegro to wychodzi droga wysyłka. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 120. W Krakowie nie znam takiej osoby, ale z okolic Musłowic mam znajmoego, który ma takie worki.

  OdpowiedzUsuń
 121. A daleko to? Bo jeżeli w miarę blisko to mógłbym podjechać. A po ile są u niego takie worki? I mógłbyś mi pokazać na mapce gdzie to jest?

  OdpowiedzUsuń
 122. Chodziło mi o Mysłowice. Odezwij się na maila, wyślę zdjęcie.

  OdpowiedzUsuń
 123. Wysłałem maila, nie wiem czy dotarł.

  OdpowiedzUsuń
 124. Jak to jest z tym suszeniem w kłębku w piwnicy przez 2 dni? Czy tak zwinięte ghillie nie spleśnieje?

  OdpowiedzUsuń
 125. W kłębku możesz przez dwa dni tzymać w piwnicy GS, potem należy go rozwiesić (w piwnicy, na powietrzu w cieniu) aż w zupełności wyschnie. Przez te 4-5 dni strój nie spleśnieje.

  OdpowiedzUsuń
 126. Witam
  Obecnie mam zamiar zrobić ghillie na górną część ciała(bluza + czapka) , mam już mnóstwo juty.Naszyłem siatkę maszyną i zabieram się za robienie.Chcę zrobić farsz nie z nici tylko z wyciętych pasków z worków jutowych.I tu moje pytanie; jakie wymiary powinny mieć te paski? jaka szerokość i długość?, słyszałem gdzieś że powinny mieć długość 15cm,i jak je "zamontować" na siatkę? końce zasupłować do siatki czy jakoś inaczej? i czy takie paski nie będą się rwać? na próbę wyciąłem jeden pasek i muszę przyznać że gdy mocniej się pociągnie, to potrafi się rozerwać.

  OdpowiedzUsuń
 127. Hey!

  Mam za sobą swój pierwszy GS typu 3D. I mam kilka wniosków. I jedno pytanie. Zacznę od pytania ;)

  Ile waży Twój GS!?

  Pytam dlatego, że największą wadą mojego była właśnie jego zbyt duża masa, która utrudniała mi przemieszczanie się. Perfekcyjny GS w mojej ocenie to taki, który pozwala mi na szybkie nieskrępowane dotarcie do celu i zniknięcie ;)

  Mój GS był oparty o kurtkę wojskową maskowanie głowy na kapturze. Nie polecam tego rozwiązania! Zdecydowanie lepsze jest osobne nakrycie głowy. Kaptur krępował ruchy głowy.

  GS był zbyt ciężki do tego nie wpadłem na genialne rozwiązanie jakim jest siatka wentylacyjna na plecach. Upalny dzień + waga stroju i naprawdę robi się nieciekawie.

  Dobrym uzupełnieniem stroju są pakuły do uszczelniania rur - świetnie imitują suchą trawę.

  Równie istotne jak dobranie kolorów do otoczenia jest zadbanie o to by strój deformował sylwetkę.

  To tyle. Mam zamiar stworzyć nowy GS w oparciu o jutę. Świetna strona na pewno będę tu zaglądać.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 128. Według mnie marian powinieneś nagrać filmik jak wiązać te nitki i te paski i wgl wszystko taki krotki max. 3-4 min.Poza tym czemu nie można używać mundurów polskich?? Nie wiem czy są cięższe niż niemiecki czy inne. Siatka maskująca, którą używają nasze wojska według mnie idealnie się nadaje. I jeszcze jedno jakie mają być długości tych nitek po przywiązaniu. Chodzi mi o odległość od siatki. Czy 7-10 cm starczy??

  OdpowiedzUsuń
 129. Odpowiedź na pytania Huzara:

  GS 3D (nie nitkowy) na wiosnę, lato, jesień suchy waży waży około 2,5kg.

  Jeżeli kaptur jest dość duży, nie krępuje ruchów głowy (są zwolennicy i przeciwnicy kaptura) osobiście preferuję kapelusz.

  Pakuły ? czemu nie. Z tym że musiałbyś kupić je w małym sklepie budowlanym, tam będą tańsze niż w marketach.

  Odpowiedź dla aminowego:

  Już miałem trochę pytań odnośnie "jak wiązać nitki". Niedługo taki filmik zrobię i zamieszczę.

  Standardowe mundury polskie są cięższe (są uszyte z grubszego materiału), bardzo kiepsko oddychają, po nasiąknięciu wodą dłuuugggooo schną, kieszenie zamykane są na małe guziki (próbowałeś kiedyś szybko odpiąć taką kieszeń ?, kieszenie na rzepy przy GS są niedopuszczalne). Jeżeli chodzi o inne polskie mundury to zapomnij, są szyte z bardzo kiepskiego (chińskiego) ripstopu, który rozwala się szybko. Mundur niemiecki czy brytyjski jest lżejszy, kieszenie są zamykane na guziki kanadyjskie lub zatrzaski, szybko schną.

  siatka glony jest doba, z tym że farsz z tej siatki trzeba usunąć (oczywiście usunąć wtedy, gdy GS ma być przeznaczony do działań w terenie suchej trawy).

  Nitki powinny być dłuższe.

  Oczko siatki składa się z czterech boków, na każdym boku wystarczy zawiązać jeden supeł.

  Czemu mają służyć te 1 i 2 ?

  Adres e-mail jest w nagłówku strony.

  OdpowiedzUsuń
 130. te 1 i 2 miały być oznaczeniem boku oczka ale się coś popsuło i mi nie wyszło :(

  OdpowiedzUsuń
 131. Mam pytanie odnośnie worków jutowych, czy one mają być bardziej tego typu http://allegro.pl/worki-jutowe-ghillie-suit-1szt-0-79zl-kamuflaz-i1586438597.html czy takie : http://allegro.pl/wyprzedaz-worek-lniany-worki-jutowe-1-20-zl-szt-i1597942438.html Z góry dziękuję :) P.S. Wielkie dzięki za poradnik, mistrzowska robota

  OdpowiedzUsuń
 132. I worki jutowe (pierwszy link) i lniane (drugi link) są odpowiednie do GS. Osoba sprzedająca z pierwszego linku-pewna, można kupować śmiało.

  OdpowiedzUsuń
 133. Ej mistrzu, jest sprawa zrobiłem ghillie suit tak jak napisałeś,ale za nic nie mogę do niego niego doczepić elementów naturalnych napisz błagam jak doczepić sobie np.mech, gałązki i trawę bo mi to beznadziejnie idzie :/

  OdpowiedzUsuń
 134. Dobrze mistrzu. Zakładam że na bluzę, kombinezon czy inną bazę masz naszytą siatkę (w kilku punkatach) o oczku 4X4cm lub nieco większym. Jeżeli tak jest, to wystarczy że gałązki, trawę a nawet mech mocno wepchniesz pomiędzy siatkę a bazę. Jeżeli jest to dla ciebie nadal nie jasne, odezwij się na pocztę to znajdę zdjęcie i wyślę Ci.

  OdpowiedzUsuń
 135. Doszła do cb wiadomość?

  OdpowiedzUsuń
 136. No i co z tym filmikiem ?? :P

  OdpowiedzUsuń
 137. http://www.ghilliesuitclothing.com/blog/how-to-make-a-ghillie-suit/

  widze ze autor nie chce ruszuć dupy więc ty jest filmik

  OdpowiedzUsuń
 138. Pierwsza sprawa. Jak widać jak się chce się to się i znajdzie w internecie. Zdjęcia zamieszczę wraz z opisem jak będę miał czas.
  Druga sprawa. Waż słowa na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 139. Mam pytanie. Czy przy robieniu maskowania na głowę, moge uzyć kapelusza np. w woodlandzie, a na ghillie kaptur zrobiony z samej siatki z jutowymi nitkami, który będę narzucał na kapelusz. Zwiewny kaptur z siatki oklapnie wtedy na kapeluszu. Czy coś takiego będzie skuteczym rozwiązaniem ? I co wedłóg ciebie jest lepsze na twarz: pomalowanie jej farbami maskującymi, czy jakaś przewiewna chustka w kamuflażu ?

  OdpowiedzUsuń
 140. Twojego rozwiązania nie stosowałem, więc nie wiem czy będzie dobre, czy też złe. Jezeli jednak będziesz chciał używać kapelusza z siatką jak i bez to proponuję na kapelusz naszyć krótkie sznurki (sznurówki) byś móg mieć to maskowanie przypinane. Farby -trzymają się 3-4 godzinyy, hustka-musi być dobrze przywiązana bo co chwila jej nie zawiązywa, osobne masksowanie twarzy-jeżeli dobrze uszyte to nie wchodzi do nosa i można w nim długo przebywać, kominiarka-jeżeli już musi mieć wyciięte otwory na: nos, oczy, usta i uszy.

  OdpowiedzUsuń
 141. witam czy zamiast rozpruwac worki jutowe na nitki mozna pociac je na nierowne latki postrzepic koncowki i nastepnie naszyc je na kombinezon chodzi mi gownie o kamuflaz (na razie ) do lasu lisciastego

  OdpowiedzUsuń
 142. Witam

  To kiepski pomysł. Widziałem GS-a z naszytymi paskami jutowymi, te paski po pewnym czasie rozlecą się i utworzą nitki.

  OdpowiedzUsuń
 143. Witam was , mam pytanie , czy kolor khaki odpowiada kolorowi zgnila zielen ?

  OdpowiedzUsuń
 144. ja robię Gihlliy z kawałków koszulek, grubych nitek, i z dwóch rodzajów firanek 5x5mm i 1x1mm i innych śmieci :) Zobaczymy co mi z tego wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
 145. marian, ile byś chciał za zrobienie takiego GS? moje gg :19468957

  OdpowiedzUsuń
 146. Mam pytanko jak u mnie, znajduje się las liściasty to jak ma wyglądać ghilie ?

  gg:21532923
  W razie co pisz jak będę niedostępny.

  OdpowiedzUsuń
 147. Witam, świetny artykuł!
  Czy możesz nam powiedzieć ile mniej więcej (metrażowo) potrzeba juty? U mnie w mieście nigdzie nie mogę dostać worków, za to w pasmanteriach można kupić jutę na metry ;) nie wiem ile będę tego potrzebował, pomocy!

  OdpowiedzUsuń
 148. Witam

  Odnośnie juty, jeżeli założymy że belka juty ma szerkokość 2 metrów to 3 metry bierzące powinny starczyć (jeżeli jest ro GS jednostronny, a farsz będzie umiarkowany).

  Opowiedź na GS leśny
  W takim wypadku prócz juty potrzeba trochę więcej nierównych pasków dodać.

  OdpowiedzUsuń
 149. Marian mam 13 lat chce zrobić ghillie suit dorac
  mi jak zrobic ghillie do zabawy mam 1.65 wzrostu

  chyba że zrobie se takiego jak poradnik ale wtedy

  ile worków trzeba na muj wzrost

  OdpowiedzUsuń
 150. a i ile siatki na mój wzrost 1,65

  OdpowiedzUsuń
 151. siatka o wymiarach 2x2m, około 3 worków jutowych o wym. 60x100cm

  OdpowiedzUsuń
 152. Wielkie dzienks a i czy w ogrodniczym kupie worki jutowe (i średnio za ile ?? ) w Stargardzie Szczec.

  OdpowiedzUsuń
 153. Witam,
  jestem właśnie w trakcie robienia pierwszego ghillie i chcę podzielić się doświadczeniami ;)
  co do juty - worki bardzo trudno znaleźć, większość "warzywniaków" dostaje teraz towar w siatkach lub plastiku :/ na allegro nie kupowałem (długi czas, koszt wysyłki itp.) ale jute można również dostać w pasmanteriach (14zł za 2,10m x 1m) lub kupić worki w sklepach typu Obi (ale dość drogo - 15zł/worek).
  Jeśli chodzi o siatkę to w sklepie rybackim takiej nie mieli :/. Kasjerka wytłumaczyła mi, że są to sieci kłusownicze (tj. takie z okami 4x4 lub 5x5) więc ich nie sprzedają, za to dość tanio można kupić siatkę w sklepach dla zwierząt - jako siatkę ochronną dla kota na balkon ;).
  Marian mógłbyś mniej więcej powiedzieć gdzie należy przyszyć siatkę na spodniach?
  Mam nadzieję ,że komuś się przyda, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 154. dzienki za info anonimowy

  OdpowiedzUsuń
 155. czy w ogrodniczym kupie worki jutowe (i średnio za ile ?? ) w stargardzie szczec

  OdpowiedzUsuń
 156. marian BYłem w ogrodniczym i są tylko białe za 1 zł sztuka (ale białe)kupić ??? pliz o odp.

  OdpowiedzUsuń
 157. Rozumiem że chodzi o białe worki ?? o worki propylenowe (jakiś plastk). Nie kupuj ich, chyba że chcesz zrobić zimowy GS. Tych worków nie da się farbować.

  OdpowiedzUsuń
 158. marian a mogę zrobić GS (100% naturalny) czyli bluza + spodnie na to siatka i (w zależność)
  od terenu dać tylko farsz naturalny (bez sztucznego )??? odp.

  OdpowiedzUsuń
 159. Japończycy stosowali bardzo prosty sposób maskowania swoich mundurów. Na bluzy naszywali siatki gdzie plecy i cześć górna przodu bluzy była naszyta siatką. Można z tym że naturalnego farszu będziesz musiał więcej dodać.

  OdpowiedzUsuń
 160. marian a i sory za to że zadaje tyle pytani ale (jestem ciekawy )

  i pytanko jak zamocować farsz naturalny (100%) na tą siatkę (na sznurki czy co)??? odp.

  OdpowiedzUsuń
 161. Jeeli masz siatkę już naszytą na bluzę, czy inną bazę, po prostu rwiesz spore ilości trawy, liści, tyle by garść obejmowała i wciskasz pomiędzy oczka siatki.

  OdpowiedzUsuń
 162. Mam pytanie czy siatka musi być materiałowa, czy mogła by być z żyłki lub innego materiału (nie mam na myśli rzeczy typu siatka ogrodnicza)?

  OdpowiedzUsuń
 163. Siatka może być z żyłki. Miałem siatkę nieco podobą i tu moja rada: skrajne końce łączeń podoklejaj klejem typu super glue czy kropelką, by siatka się nie rozrywała.

  OdpowiedzUsuń
 164. Mam pytanie jak ty dodajesz prawdziwą trawę do ghilla?? Bo próbowałem jak najwięcej do kratki wepchnąć ale i tak wypadała pomocy !!!

  OdpowiedzUsuń
 165. Akurat dziś zrobię zdjęcia i dodam go do części 2. Jednym ze sposobów jest przywiązywanie trawy do GS-a na jednego mocniejszego, i grugiego słabszego gzła. Wtedy farsz trzyma się długo.

  OdpowiedzUsuń
 166. o to proszę o jak najszybsze wrzucenie i krotki opis jak to zrobić. i czy w wyższa wypowiedz jest poprawnie napisana, gdyż nie wiem o co ci chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 167. Witam i proszę również o wrzucenie zdjęć albo filmika o wiązaniu np. trawy gałęzi do GS, gdyż też nie wiem jak go przymocować.

  OdpowiedzUsuń
 168. Od dziś dział POMOCNA DŁOŃ służy pomocą.

  OdpowiedzUsuń
 169. Witaj Marian mam pytanko !!
  Ile kosztuje cały GS ??

  OdpowiedzUsuń
 170. Witam

  Polecam odwiedzidź dział "cennik" znajduje się u samej góry.

  OdpowiedzUsuń
 171. Witam cie Marian mam takie małe pytanko.
  Ile kosztuje Juta w Sklepach tp. Pasmateria?

  OdpowiedzUsuń
 172. W pasmanterii nie wiem czy dostaniesz, prędzej ogrodniczym, kwiaciarni, DAO, Majster itp. Worków w tych sklepach nie znalazłem, ale pęki sznurków tak. Pewnie spytasz ile taki pęk, na allegro są szujacj pod haslem :sznurek jutowy" "sznurek lniany".

  OdpowiedzUsuń
 173. Proszę nie zaśmiecać bloga, komentarze zostały usunięte. Jeżeli zależy Ci na sznurku to jao minimum powinno Ci starczyć (na sam GS jednostronny) około 2kg.

  Nie rozumiem co miałeś na myśli pisząc "dobry czy bieda".

  OdpowiedzUsuń
 174. Witam
  co sądzisz o zakupie siatki maskującej i pocięciu jej na paski różnej długości, a następnie poprzywiązywać je do siatki właściwej przyszytej do munduru/kombinezonu. Co o tym sądzisz, miało by to sens?
  pozdrawiam i gratuluję kapitalnej stronki

  OdpowiedzUsuń
 175. Desert, teren pustynny, wówczaj juty nie trzeba farbować. To moja siatka, piszcie po polsku bo chyba chodziło Ci o "woodland" nie wiem czemu wiele osób sugeruje się tą amerykańską klasyfikacją, prościej-napisz jaki teren i pora roku.

  OdpowiedzUsuń
 176. Witam,
  właśnie jestem w trakcie robienia swojego GS'a, dzięki Twojemu poradnikowi idzie mi świetnie. Zastanawiałem się tylko nad systemem hydracyjnym. Myślałem o naszyciu na plecach od wewnętrznej strony kieszeni na camelback i sprytnym pociągnięciu rurki do przodu. Jednak zastanawiam się czy to nie będzie ściągało całego kombinezony na tył i czy kołnierz nie zacznie naciskać na szyję przez to?

  OdpowiedzUsuń
 177. Ten ghille jest dość odbiegający od tego który używa się w wojsku. Pierwszy lepszy by cię zauważył, zbyt bardzo odbiega od otoczenia ale pomysł bardzo dobry.

  OdpowiedzUsuń
 178. No cóż, pierwszy GS z przed 3 lat. Każdy ręcznie robiony gs odbiega od innego ręcznie robionego. Generalnie dziś też on dobrze maskuje (kolor kombinezonu, kilkakrotnie moczona juta) możesz wieżyć bądź nie, dziś również dobrze maskuje.

  OdpowiedzUsuń
 179. Można użyć naturalnych barwników np. trawa, skórka od cebuli, kora dębu, łupiny od orzechów itp.

  BARDZO PROSZĘ O TO, BY PYTANIA ZADAWAĆ W DZIALE: "POMOCNA DŁOŃ". ILOŚĆ KOMENTARZY POD POSTEM (PONAD 200) SPOWODOWAŁA ŻE KOMENTARZE NIE WYŚWIELTAJĄ SIĘ. WSZELKIE KOMENTARZE OD WAS ZOSTAŁY TAM PRZENIESIONE I TAM KONTYNUŁUJEMY DYSKUSJĘ. DZIĘKUJĘ ZA TAKĄ ILOŚĆ KOMENTARZY.

  OdpowiedzUsuń
 180. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń