wtorek, 30 listopada 2010

Cztery maskalaty zimowe-porównanie

Artykuł ten ma na celu porównanie różnych, robionych ręcznie maskalatów zimowych. Poniżej zamieszczam cztery różne warianty zimowych maskalatów:

1. Maskowanie zimowe-białe.Poniższe zdjęcia ten sam strój maskujący, gdzie zdjęcia były robione w temp. okoo 2 st.C gdzie padał deszcz. Z tąd widoczne są róznice bieli pomiędzy kombinezonem a śniegiem. Niestety taka pogoda sprawia że niezaltżnie od maskowania zimowego będziemy mniej wtapiali się w teren.Jest to najpowszechniejsze maskowanie zimowe używane przez większość państw świata. W tym przypadku jest to kombinezon (są również spodnie wraz z kurtką), który spełnia swoje zadanie w terenie gdzie śnieg dokładnie pokrywa cały teren.

2. Maskowanie zimowe-z plamami.Poniżej zdjęcia robione w temperaturze powyżej 0 st.C w lekkiej mżawce.Rodzaj maskowania, który jest podobny do powyższego. Tego typu stroje używane są m.in. w niemczech czy krajach skandynawskich. Tego typu maskowanie sprawdza się w tam, gdzie teren nie jest dokładnie pokryty przez śnieg. Tego typu stój bardzo dobrze spisuje się w lesie, terenie zakrzaczonym, gdzie śnieg nie pokrył pni drzew czy cienkich gałęzi krzewów. Palmy na tym stoju mają za zadanie imitować ciemne miejsca nie pokryte śniegiem.

3. Maskowanie zimowe 3D-białe.

Tego typu stroje używane są przez armię francuską. Jednak i snajperzy rosyjscy używają tego typu strojów maskujących. Jest robiony identycznie jak "13 GS 3D" zamieszczony na blogu. Jak można zauważyć tego typu strój poprzez naszyte pasy, które zostały wcześniej pocięte na nierówne kształty rozprasza sylwetkę osoby mającej tego typu strój na sobie.

4. Maskowanie zimowe 3D-plamy.

Zdjęcia robine w temp. pow 0st.C w mżawce.Strój podobny do powyższego, który jest dodatkowo plamiony. Na chwilę obecną nie mam informacji o tym by tego typu maskalat używała jakaś armia.
Oferta dla zainteresowanych:

Maskowanie zimowe-białe-koszt 45zł
Maskowanie zimowe-z plamami 65zł
Maskowanie zimowe 3D-białe 85zł
Maskowanie zimowe 3D-z plamami 85zł
Maskowanie hełmu białe 12zł
Maskowanie hełmu plamy 12zł
Maskowanie hełmu 3D 12zł
Maskowanie broni białe 12zł
Maskowanie broni plamy 16zł
Maskowanie broni 3D 20zł

Każdy z kombinezonów w cenie zawiera sciągacze w nogawkach, otwory w kapturze dla polepszenia słyszalności.

Za dopłatą 7zł w dowolnym miejscu jest doszywana kieszeń zamykana na klamrę.
Za dopłatą 30zł są doszywane na kolanach, podbrzuszu i na łokciach warstwa izolującej pianki.Poza tym każdy kombinezon posiada dwie kieszenie wewnętrzne na wysokości klatki piersiowej zamykane na zatrzaski i dwie kieszenie przelotowe umieszczone na wysokości pasa.

3 komentarze:

 1. jaka jest cena ? prosil bym o odpowiedz na e-mail

  cywol@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Od niedawna jestem w posiadaniu maskałatu zimowego uszytego u tego pana .Zakupiłem wersje z plamami.Materiał - Na pierwszy rzut oka , czy dotyk nakazuje myśleć - z prześcieradła ! jednak jest bardziej wytrzymały , nie ma metki która opisywała by skład . Dość szybko przemięka , ale myślę że impregnat załatwiłby ten problem . Plamy są namalowane pędzlem , brązową farba. Krój - Jednoczęściowy kombinezon nie trafiony niestety z rozmiarem . Mój miał być na 180 cm wzrostu , jednak uwiera w pachwinie .Sprawia wrażenie nie proporcjonalnie skrojonego tzn z prawej strony na obojczyku czuje lekki ucisk na szwach , a po drugiej stronie już nie. Ogólnie, żeby go założyć czy zdjąć bez poprucia , trzeba się trochę nagimnastykować Smile . Powinien mieć te 5 cm zapasu ( zazwyczaj maskałat noszony jest jako ostatnia warstwa ). Zamykany na małe napy , co wg mnie jest pomysłem złym - przy gwałtownych ruchach mogą się łatwo odpinać . Lepszym rozwiązaniem na pewno były by guziki . Posiada tez dwie kieszenie przelotowe na nogawkach , i dwie wewnętrzne na klatce piersiowej .Kaptur z gumka ściągającą . Brakuje ściągaczy na nogawkach i rękawach lecz pewnie dlatego ze posiadamy jedne z pierwszych modeli . Zamiast tego , są te same napy o których pisałem wyżej , nie ma możliwości regulacji .Wykonanie mogło by być staranniejsze, krawiec mógł się bardziej przyłożyć do pracy . Gdzie nie gdzie można dostrzec , ze szew omija materiał. Krawędzie od wewnątrz są obszyte overlockiem , lecz nie wszystkie. Nitki zostawione , nie ucięte . Kombinezon maskuje bardzo dobrze w terenie nieośnieżonym w 100% . Rozmieszczenie plam jest prawidłowe. Same plamy są naturalne , zarówno kształt jak i kolor . Podsumowując - Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że za ten maskałat zapłaciłem nieco ponad 40 PLN , to wypada dość pozytywnie . Jestem zadowolony z zakupu,po rozpatrzeniu drobnych poprawek mogę z czystym sumieniem polecić zakup maskałatu u tego krawca .
  Pozdrawiam
  Adam

  OdpowiedzUsuń
 3. Są to moje pierwsze zimowe maskalaty robione na sprzedaż. Teraz już zauważam rżżnice przy robieniu maskalatów na wiosnę, lato czy jesień a pomiędzy zimówkami. Spodziewałem się krytyki idziękuję za nią. Część wad została już usunięta, a kolejne zapamiętam i zastosuję w kolejnych maskalatach.

  OdpowiedzUsuń