wtorek, 5 stycznia 2010

Maskowanie w warunkach zimowych część 2/2

MASKOWANIE OPORZĄDZENIAWykonanie małych narzutek tym przypadku na oporządzenie BW w jest bardzo proste. Do ich zrobienia wykorzystałem całe prześcieradło. Można wykorzystać również inne oporządzenia np. Polskie (po odpowiedniej przeróbce np. odpięciu metalowych dzwoniących rzeczy), amerykańskie czy brytyjski, lecz ja wybrałem tu celowo niemieckie ponieważ:

-jest bardzo solidne
-wygodne w noszeniu
-bez ściągania rękawic można otworzyć wszystkie ładownice
-plastikowe zapinki nie zamarzną jak i nie pękną przy największych mrozach
-tanie (za całe oporządzenie zapłaciłem 22zł)Uniwersalny przepis na zrobienie zimowego maskowania na oporządzenie

1. Chcąc mieć maskowanie na plecak, ładownice itp. włóż do nich maksymalnie dużo ciuchów.2. Następnie rozłóż prześcieradło na w miarę równej powierzchni i na jednej stronie zrób mazaje w różnych miejscach (na wzór maskowania BW) czarną olejną kredką pastelową/markerem ewentualnie węglem.

3. Na napakowany plecak czy inne oporządzenie połóż wcześniej pomazane prześcieradło i przytnij z prześcieradła nieco większą narzutkę, tak by cała powierzchnia (w tym przypadku chlebaka) była zakryta tym prześcieradłem i jeszcze trochę materiału zostało.

4. Poprzywiązuj narzutki z tyłu ładownicy i ewentualne fragmenty poobcinaj.Powyższy przepis jest przepisem uniwersalnym. W taki sposób możemy wykonać narzutki na: plecak, ładownice, wszelakiego rodzaju torby, zasobniki i wiele innych rzeczy.Jak można zauważyć na powyższych zdjęciach, oporządzenie jest zamaskowane tylko częściowo z tyłu to dlatego że większość swojego czasu snajper czy para snajperska przebywa w pozycji leżącej i niema potrzeby maskować przedniej części oporządzenia.
Odnośnie maskowania tylnej części oporządzenia, jeżeli je całkiem zamaskujemy możemy niekiedy być szybciej zauważeni niż wtedy, gdy bylibyśmy tylko częściowo. Tak jak w niemal wszystkim, maskowanie musi mieć swój umiar.

MASKOWANIE BRONI wersja na szybkoDo maskowania broni użyłem:
-prześcieradła
-bandaży
-gumki białe takie jak w majkach

Takie maskowanie możemy zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest robienie na szybko czyli wycięcie nierównego, dość dużego kawałka prześcieradła i po prostu owinięcie nim broni (zdjęcie wyżej) lub sposób bardziej dokładny. Kładziemy atrapę broni na prześcieradle wcześniej pomazanym kredką/węglem, robimy nieco większy obrys z zapasem materiału, a następnie nieco większy fragment prześcieradła wycinamy i ewentualny nadmiar odcinamy.
Na sam celownik wcześniej nakładamy pasek firanki w celu jej zamaskowania.Końce materiału możemy połączyć za pomocą guzików, gumek itp.


MASKOWANIE GOGLINoszenie gogli czy innych okularów ochronnych w zimie ma kilka celów. Pierwszym z nich jest ochrona oczu i ich okolic przed zimnym wiatrem. Drugim ich celem jest ochrona oczu przed nadmiernym odbijaniem promieni słonecznych dzięki przyciemnianym szkłom.

W jak sposób wykonać maskowanie na gogle czy okulary? Wystarczy wyciąć nieco większy kawałek firanki i przywiązać po bokach. Takie nakrycie nie utrudnia nam obserwacji, a jednocześnie czyni że trudniej nas zobaczyć.

MASKOWANIE DŁONI I TWARZY
Jeżeli chodzi o maskowanie twarzy, dobra jest tu biała kominiarka. Można również do tego użyć białego szalika i po prostu się nim owinąć.

Jeszcze innym prostszym i wcale nie gorszym sposobem jest doszycie do dolnej części kaptura małego skrawka białego prześcieradła, tak by zakrywał całą twarz prócz oczu i nosa.

Jeżeli chodzi o dłonie, wg. mnie rękawice polarowe w kolorze czarno-białym będą tu niezastąpione.W dziale "linki do filmów" adres do prezentacji w maskowaniu zimowym. Zapraszam

5 komentarzy:

 1. Czy w skład tego oporządzenia za 22zł wchodzi tez plecak? I gdzie kupiłeś?

  OdpowiedzUsuń
 2. W skład oporządzenia BW wchodzą: pas, szelki, pokrowiec na saperkę, pokrowiec na manierkę, chlebak. Kupiłem to u użytkownika allegro pod nazwą: maw13

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko jest tu (tak mi się zdaje) kupione w armyworld.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  Jeżeli Cię to interesuje to komlet "goretex", poncho i kurtka + spodnie białe kupione były u "zielonejpantery" oporządzenie u "maw13".

  OdpowiedzUsuń